09.05.2021

Grabarczyk: Służba Więzienna to misja; służba kształtująca charaktery

opublikowano: 2015-02-09 przez:

Służba Więzienna to misja; to służba trudna, ale też taka, która kształtuje charaktery - mówił w poniedziałek minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podczas uroczystości wręczenia odznaczeń funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa z okazji ich święta.

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa odbyła się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wręczono także odznaki Semper paratus (łac. zawsze gotowy) ustanowione dla uhonorowania pracowników i funkcjonariuszy SW, którzy wyróżnili się szczególną odwagą i męstwem.

Jak mówił podczas uroczystości Grabarczyk, Służba Więzienna pełni wyjątkowo ważne zadania - chroni państwo i społeczeństwo przed przestępcami, ale też pomaga osobom skazanym w odnajdywaniu właściwej ścieżki życia. "Służba Więzienna to misja; to służba bardzo trudna, ale też taka, która kształtuje charaktery" - powiedział minister sprawiedliwości.

Dodał, że Ministerstwo Sprawiedliwości "zrobiło sporo", aby stworzyć nowe zręby polityki karnej, nawiązując do uchwalonej niedawno nowelizacji Kodeksu karnego, zmieniającej "filozofię karania". Zgodnie z nią częściej mają być stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności, rzadziej zaś orzekane więzienie w zawieszeniu.

Dyrektor generalny Służby Więziennej płk Jacek Kitliński podkreślił, że funkcjonariusze i pracownicy podległej mu formacji kierują się zasadami humanitaryzmu i praworządności. Z wielkim oddaniem wypełniają swoją misję, dbając przy tym o bezpieczeństwo - dodał.

Okolicznościowy wykład wygłosił prof. Zbigniew Lasocik z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Ocenił, że polski system penitencjarny jest bardzo nowoczesny, a w SW pracują ludzie realizujący "bardzo ważną społeczną misję". Dodał jednak, że w zamian nie dostają "silnego wsparcia politycznego i wdzięczności".

Lasocik zwrócił uwagę na pozycję więziennictwa w systemie strukturalnym państwa. Wskazał, że SW jak każda duża instytucja funkcjonuje "od impulsu wzmacniającego do kryzysu". Jego zdaniem więziennictwo w Polsce nie miało takiego impulsu od lat 50. zeszłego wieku. Ocenił, że potrzebne jest zbudowanie silnej administracji odpowiadającej za wykonywanie kar. "W tej chwili jest to rozproszone w wielu instytucjach" - powiedział.

Lasocik ocenił, że w Polsce zbyt rzadko orzeka się kary ograniczenia wolności oraz grzywny. "Nie ma uzasadnienia, żeby w więzieniach siedziało prawie 80 tysięcy ludzi" - powiedział.

Służba Więzienna obchodzi swoje święto 8 lutego. Przypada ono w rocznicę podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości - właśnie 8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Centralne uroczystości związane ze świętem odbyły się w Warszawie w niedzielę i poniedziałek. W weekend w niektórych więzieniach odbył się z tej okazji dzień otwarty.

Służba Więzienna zatrudnia w całym kraju blisko 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych; nadzorują oni ok. 79 tys. osób odbywających kary w więzieniach i aresztach śledczych.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy