17.05.2022

Grabarczyk: analizuję uwagi PG do regulaminu prokuratury, nie wykluczam nowelizacji

opublikowano: 2014-10-15 przez: Mika Ewelina

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk powiedział w środę PAP, że analizuje uwagi PG Andrzeja Seremeta do nowego regulaminu urzędowania prokuratury. Nie wykluczył, że jeszcze przed wejściem w życie tego rozporządzenia, niezbędna będzie jego nowelizacja.

Grabarczyk spotkał się z Seremetem we wtorek. "Rozmawialiśmy o tym jak zabezpieczyć prokuraturę przed negatywnymi następstwami rozwiązań przyjętych w rozporządzeniu" - zaznaczył minister sprawiedliwości.

Rzecznik PG Mateusz Martyniuk powiedział PAP, że prokurator generalny przedstawił ministrowi sprawiedliwości swoje zastrzeżenia i uwagi do nowego regulaminu urzędowania prokuratury. "Głównie rozmawiano o regulaminie i skutkach wejścia w życie tego rozporządzenia, zwłaszcza w kontekście możliwego radykalnego zwiększenia liczby postępowań w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych" - powiedział Martyniuk.

Nowy regulamin urzędowania prokuratury, podpisany przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, ma wejść w życie od początku przyszłego roku. Już projekt dokumentu wzbudził krytyczne oceny m.in. Seremeta i części środowiska prokuratorskiego. Podnoszono m.in., że duża część spraw, którymi zajmowały się prokuratury rejonowe, zostanie przeniesiona do prokuratur wyższego szczebla; chodzi np. o sprawy korupcyjne i gospodarcze.

Odnosząc się do kwestii zmian w regulaminie, Grabarczyk przyznał, że Marek Biernacki nie uwzględnił wszystkich uwag PG w tej sprawie. "Analizuję te uwagi i nie wykluczam, że jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia niezbędna będzie jego nowelizacja" - dodał Grabarczyk w rozmowie z PAP.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowując nowy regulamin, wskazywało, że ma on dostosować funkcjonowanie prokuratury do nowych zadań związanych z wprowadzaną od lipca 2015 r. wielką reformą procesu karnego: sędzia ma się stać arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną - co nosi nazwę kontradyktoryjności. Ograniczona zostanie inicjatywa dowodowa sądu, a rozszerzona - rola stron. Prokurator, który był autorem aktu oskarżenia, ma osobiście występować w danej sprawie w sądzie. Dziś często do sądu przychodzą w zastępstwie prokuratorzy nieznający dobrze danej sprawy.

Regulamin przewiduje m.in. zmianę obciążenia różnych szczebli prokuratur sprawami i przeniesienie części z nich z poziomu prokuratur rejonowych do prokuratur wyższych szczebli. Prokuratury apelacyjne mają prowadzić sprawy o korupcję, o przestępstwa przeciw pokojowi i ludzkości, przeciw państwu oraz o oszustwa znacznej wartości, w tym komputerowe. Prokuratury okręgowe mają prowadzić śledztwa o przestępstwa przeciw obrotowi gospodarczemu i pieniędzmi, o przestępstwa skarbowe oraz inne poważne przestępstwa kryminalne i gospodarcze. Dotychczas wiele drobniejszych spraw z tych kategorii prowadzone jest w prokuratorach rejonowych.

Jak powiedział Martyniuk, wnioski PG są takie, że prokuratury okręgowe i apelacyjne mogą nie być w stanie "udźwignąć radykalnego wzrostu liczby postępowań", a "dowolność w kształtowaniu struktur poszczególnych prokuratur może doprowadzić do chaosu organizacyjnego". Dodał, że Prokuratura Generalna zwróciła się do prokuratur apelacyjnych w kraju o szacunkowe dane dotyczące możliwego wzrostu liczby spraw w prokuraturach wyższego szczebla.

Regulamin stanowi także, że do udziału w procesie w obu instancjach ma być wyznaczany prokurator, który prowadził śledztwo lub pisał akt oskarżenia. Zarazem wprowadzona ma zostać - jeśli będzie przemawiało za tym dobro śledztwa - instytucja tzw. współreferenta, czyli drugiego prokuratora znającego daną sprawę, co ma zapewnić obsługę spraw - także w sądach - przez prokuratorów dobrze z nimi zaznajomionych. Przewiduje się też, że w skomplikowanych śledztwach ich obsługa mogłaby być rozłożona na zespół śledczych.

"Prokurator generalny zwrócił ministrowi uwagę, iż udział w postępowaniu odwoławczym prokuratora prowadzącego śledztwo jest rozwiązaniem dysfunkcjonalnym i niecelowym. Ponadto regulamin szczegółowo nie określa kwestii działania zespołów prokuratorskich oraz tego, jak ma wyglądać współpraca między prowadzącym śledztwo a współreferentem" - powiedział rzecznik prasowy PG.

Grabarczyk powiedział PAP, że rozmowa z Seremetem dotyczyła również ewentualnych zmian w przygotowywanym od ponad dwóch lat projekcie Prawa o prokuraturze. "Wychodzimy z założenia, że powinniśmy pracować nad zmianami w opracowanym projekcie Prawa o prokuraturze tak, aby do tego projektu wprowadzić autopoprawki" - powiedział Grabarczyk.

Pytany o szczegóły tych zmian, minister podkreślił że "wzmocnieniu musi ulec pozycja ustrojowa prokuratora generalnego". "Ale też trzeba znaleźć modelowe usytuowanie prokuratury w systemie organów państwa, ponieważ konstytucja w tym zakresie nie zawiera żadnych norm, musimy te reguły określić w ustawie" - zaznaczył Grabarczyk. Według niego, w projekcie powinien być m.in. przepis zobowiązujący prokuratora generalnego do składania przed Sejmem rocznej informacji z pracy prokuratury.

Grabarczyk przyznał, że reforma procesu karnego to "prawdziwa rewolucja". "Dlatego współpracujemy, żeby ta reforma zakończyła się powodzeniem" - podkreślił.

Martyniuk poinformował, że spotkania ministra z prokuratorem generalnym "z całą pewnością będą kontynuowane" i "do kolejnego dojdzie w niedługim czasie".(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy