27.05.2024

Negocjacje umów w handlu międzynarodowym w Izbie warszawskiej w ramach FBE International Contract Competition

opublikowano: 2016-10-17 przez:

Pierwszą edycję, organizowanego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie, FBE International Contract Competition wygrał zespół z Turcji. Negocjacje dotyczące umów w handlu międzynarodowym trwały przez trzy dni.

The FBE International Contract Competition to międzynarodowy konkurs dla młodych prawników z całej Europy. W tym roku, w dniach 7–9 października, odbyła się pierwsza edycja organizowana przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Udział w konkursie wzięło dziesięć zespołów z: Polski, Turcji, Niemiec, Rumunii i Hiszpanii. – Jest to kolejny krok w naszych działaniach, by uczynić naszą aplikację bardziej atrakcyjną dla młodych prawników i aby umożliwić im rozwój międzynarodowych kompetencji zawodowych – powiedział Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie.
– Było to niezwykłe doświadczenie obserwować jak uczestnicy z różnych systemów prawnych i różnych kultur oraz modeli edukacji prawniczej negocjują umowy w sytuacjach zbliżonych do występujących w prawdziwym życiu. Było to dla nas niezwykle pouczające doświadczenie – ocenia Mecenas Mariusz Maciejewski, organizator konkursu z ramienia Izby warszawskiej.
Dyskusje okazały się niezwykle interesujące i zacięte, a uczestnicy walczyli, jak w prawdziwych negocjacjach biznesowych. Nie zabrakło też nieoczekiwanych wyzwań, jak negocjacje przez skype – drużyna z Ankary, mimo że nie przyleciała do Warszawy, wzięła udział w konkursie za pośrednictwem wideokonferencji. Uczestnicy konkursu zostali niezwykle miło przyjęci, co z pewnością zaowocuje długotrwałą współpracą w przyszłości oraz przy okazji organizacji kolejnych edycji FBE International Contract Competition.
I miejsce zajęli Sezil Durmuş i Selim Arda Gűrata z Turcji (Istanbul Bar Association), II miejsce – Racolta Bianca Denisa i Bârsan Clara Andreea z Rumunii (Cluj Bar Association), natomiast III miejsce ex aequo zajęli Borja Llonin Blasco i Alba Llamosas Marques z Bilbao (Ilustre colegio de abogados del señorio de bikaia) oraz drugi zespół reprezentujący Istanbul Bar Association – Göktu? Can Burul i Artemis Tosun. Izbę warszawską reprezentowały Aleksandra Krzyżanowska i Karolina Hawryluk. Wśród zawodników z Polski znaleźli się także aplikanci radcowscy z Wrocławia i adwokaci z Krakowa.
Nagrodą główną dla zwycięskiego zespołu jest sfinansowanie udziału w kongresie FBE (Fédération des Barreaux d’Europe) w Luksemburgu w dniach 13–15 października br. oraz nagroda w wysokości 500 euro na pokrycie kosztów podróży do Luksemburgu.
Galerię zdjęć można oglądać tutaj.

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy