17.06.2024

Dariusz Sałajewski nowym Prezesem "KRRP"

opublikowano: 2013-11-08 przez:

komentarzy: 0

"Dziś mogę powiedzieć tylko jedno: jestem dumny z bycia radcą prawnym" - powiedział Dariusz Sałajewski tuż po wybraniu go na Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych IX kadencji.

„Dziś mogę powiedzieć tylko jedno: jestem dumny z bycia radcą prawnym” – powiedział Dariusz Sałajewski tuż po wybraniu go na Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych IX kadencji. Głosowało na niego 179 spośród 250 delegatów podczas Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, który w dniach 7–9 listopada 2013 r. odbył się w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Kilka dni później, na pierwszym posiedzeniu KRRP, jednym z jej wiceprezesów został Dziekan Rady OIRP w Warszawie Włodzimierz Chróścik.

Zmiana warty

Mecenas Sałajewski – dotychczasowy Wiceprezes KRRP – był jedynym kandydatem na fotel Prezesa KRRP. Zastąpił odchodzącego po dwóch kadencjach mecenasa Macieja Bobrowicza. „Kiedy sześć lat temu obejmowałem tę funkcję, byliśmy w zasadzie ignorowani przez polityków” – mówił mec. Bobrowicz, przypominając sytuację sprzed sześciu lat, czyli moment, w którym obejmował funkcję szefa KRRP. „Co więcej, byliśmy poddawani nieustannemu atakowi. Samorządy prawnicze były po prostu chłopcem do bicia dla rozmaitych sił politycznych. Chyba wszyscy dobrze pamiętamy ten czas. Wizerunek samorządu wymagał naprawy. Nie była to wina naszych ówczesnych władz. Jednak media i opinia publiczna były niedoinformowane o naszej rzeczywistej roli i misji, którą prowadziliśmy. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że udało nam się zdecydowanie zarówno zmienić samorząd, jak i wpłynąć na nasze otoczenie zewnętrzne” – mówił, podsumowując swoją kadencję, Maciej Bobrowicz. Pracę byłego już Prezesa na rzecz samorządu docenił Prezydent RP Bronisław Komorowski, przyznając mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który wręczył uhonorowanemu Krzysztof Łaszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Nowy Prezes

Tuż przed głosowaniem Maciej Bobrowicz podkreślał, że najlepszym kandydatem na stanowisko Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych jest Dariusz Sałajewski. Jak argumentował, to właśnie on ma odpowiednie doświadczenie, walczył w Sejmie o zmiany prawa dotyczące poszerzenia kompetencji radców, zna meandry procesu legislacyjnego, jest dobrym organizatorem. „Nie jestem człowiekiem zgody na jakąkolwiek stagnację. Jestem raczej człowiekiem niezgody na stagnację i na wszelkiego rodzaju miernotę” – zapowiedział jeszcze przed głosowaniem mec. Sałajewski. „To będzie reagująca kontynuacja” – mówił o swoich planach. Zadeklarował, że chce rozwijać samorząd w kierunku wytyczonym przez byłego Prezesa KRRP. Apelował też o „solidarną spójność" pomiędzy izbami radców prawnych. Wśród swoich priorytetów wymieniał m.in. pakiet działań na rzecz aktywizacji popytu na rynku usług prawnych. Podkreślał też konieczność prowadzenia edukacji prawnej oraz szeroko rozumianej promocji zawodu. W trakcie głosowania kandydaturę mec. Sałajewskiego poparło 179 delegatów, 65 było jej przeciwnych, a 6 wstrzymało się od głosu. Nowy Prezes KRRP ma 66 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi kancelarię w Częstochowie. Członkiem samorządu radców prawnych jest od początku jego istnienia. „(…) nawet można powiedzieć, że przed jego powstaniem angażowałem się w to, co przyczyniło się do jego utworzenia. W samorządzie już w pierwszej kadencji objąłem funkcję wicedziekana w mojej izbie, w OIRP w Opolu, z przynależności do której jestem bardzo dumny. Właściwie mogę powiedzieć, że tym pierwszym doświadczeniom zawdzięczam to, że mogłem je potem przenosić na wyższe szczeble struktur naszego samorządu” – mówił nowy Prezes. Członkiem KRRP był przez wszystkie dotychczasowe kadencje (z wyjątkiem jednej, w latach 1999–2003, kiedy przeszkodą były inne zobowiązania zawodowe).

Nowe władze

Podczas Krajowego Zjazdu Radców Prawnych wybrano także członków KRRP, Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, Wyższej Komisji Rewizyjnej, a także Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego i jego zastępców. Wśród nowo wybranych do władz krajowych 12 osób to radcowie prawni z Warszawy: Romuald Chełmiński, Aldona Kaniewska, Jolanta Karpińska, Iwona Kobus, Arkadiusz Koper, Tomasz Osiński, Rafał Stankiewicz, Paweł Świrski (Krajowa Rada Radców Prawnych), Elżbieta Mucha (Wyższa Komisja Rewizyjna), Anna Kończyk (Zastępca Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego), Emilia Małkowska i Dorota Szubielska (Wyższy Sąd Dyscyplinarny). Kilka dni później, podczas pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Radców Prawnych IX kadencji, wybrano skład Prezydium KRRP. Jednym z wiceprezesów został Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie, który zdobył największą liczbę głosów spośród kandydatów na wicedziekanów. Funkcję tę pełnił także w poprzedniej kadencji KRRP. W skład Prezydium łącznie weszło 12 osób (wliczając Prezesa KRRP).

Ważne tematy

Krajowy Zjazd Radców Prawnych zaszczycili ważni goście. W hotelu Sofitel Victoria pojawili się m.in.: wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, senator RP Aleksander Pociej, prof. Andrzej Rzepliński, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, i Lech Paprzycki, Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego. Nie zabrakło także byłych prezesów KRRP: Józefa Zycha, Andrzeja Kalwasa, Jacka Żuławskiego i Zenona Klatki. Jednym z głównych tematów wystąpień gości zjazdu były nowe uprawnienia radców prawnych – możliwość występowania przed sądami w sprawach karnych. „Bardzo się cieszę, że radcy prawni już niedługo uzyskają uprawnienia, które mają adwokaci” – mówił prof. Andrzej Rzepliński, Prezes Trybunału Konstytucyjnego. W jego ocenie na tej sytuacji zyskają wszyscy, nie tylko radcowie, ale i adwokaci oraz ich klienci. „Jest to też szansa na poprawę kultury prawnej" – uznał Prezes. „Czy dadzą radę? Odpowiem jak bohater kreskówki Bob Budowniczy – oczywiście, że tak. Wszyscy musieliśmy się tego kiedyś nauczyć, więc i tym razem się uda" – mówił z kolei Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Lech Paprzycki. Wi cepr zewodni - cząca Krajowej Rady Sądownictwa Małgorzata Niezgódka-Medek dodała, że „granicą otwierania zawodów jest profesjonalizm". Swoimi obawami związanymi z przyszłością zawodów prawniczych podzielił się Aleksander Pociej, senator RP: „Od prawie dekady prawnicy świadczący usługi w ramach tradycyjnych korporacji, ale także adwokaci i notariusze, żyją w sytuacji niepewności co do tego, jak ich zawód będzie wyglądał w najbliższym czasie. Klasa polityczna licytuje się na różne pomysły. Żeby strawestować zdanie znane i historyczne, powiem: niestety, tę negatywną szajbę podzielają wszystkie ugrupowania polityczne. Na naszych oczach rozpadł się pewien porządek organizacyjny, a nowy wyłania się powoli” – mówił senator.

Nagrody

Pierwszego dnia X Krajowego Zjazdu Radców Prawnych odbyła się uroczysta gala, podczas której po raz trzeci w historii przyznano nagrody samorządu radców prawnych. W kategorii Innowacyjny Dyrektor Działu Prawnego 2013 wyróżniony został Piotr Bielarczyk, dyrektor zarządzający pionem prawnym Poczty Polskiej i jednocześnie dyrektor biura prawnego. Mecenas jest członkiem stołecznej Izby. W kategorii Radca Prawny Roku nagrodę zdobyła mec. Sylwia Zarzycka z Izby wrocławskiej, założycielka Fundacji Między Niebem a Ziemią. Za produkt roku uznano pakiet Idea Banku, stworzony specjalnie dla samorządu radców prawnych. Od tego roku Idea Bank oferuje radcom bankowość dostosowaną specjalnie do ich potrzeb. W kategorii Dziennikarz Roku bezapelacyjnie zwyciężył Michał Janczura, dziennikarz Radia TOK FM. Michał Janczura specjalizuje się w tematyce prawniczej i medycznej. W kategorii Organizacja Pozarządowa Roku nagrody powędrowały ex aequo do dwóch: Instytutu Spraw Publicznych oraz Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS.

Kodeks poczeka

Podczas zjazdu delegaci mieli też podjąć uchwałę w sprawie nowego Kodeksu Etyki. Tak się jednak nie stało. W ostatniej chwili do jego tekstu zgłoszono bowiem ponad 200 poprawek. W związku z tym podjęto decyzję o odłożeniu tej kwestii na 2014 rok. Wtedy to zwołany zostanie nadzwyczajny zjazd, którego zadaniem będzie przyjęcie nowych zasad etyki zawodu radcy prawnego. Nowy Kodeks ma wejść w życie 1 lipca 2015 r.

Komentarze (0)

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

Skomentuj

imię:*
treść:*

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy