21.04.2024

Cztery dni prawniczych zmagań za nami

opublikowano: 2017-04-10 przez:

W dniach 28–31 marca 2017 r. w całym kraju obywały się prawnicze egzaminy zawodowe. Kandydaci na radców prawnych zmierzyli się zadaniami z prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego, a także z zasadami wykonywania zawodu oraz jego etyki. Wyniki egzaminów poznamy pod koniec kwietnia.

W Izbie warszawskiej do tegorocznego egzaminu przystąpiły 702 osoby. Pierwszego dnia egzaminu (28 marca) kandydaci na radców prawnych rozwiązywali zadania z prawa karnego, następnego dnia (29 marca) – z prawa cywilnego lub rodzinnego. W czwartek (30 marca) aplikanci zmierzyli się z zadaniami z prawa gospodarczego. Ostatniego dnia rozwiązywali zadania z prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu radcy prawnego i zasad etyki.
Jak poziom egzaminów oceniają osoby przystępujące do egzaminu? – Dla mnie najtrudniejsze okazały się zadania z prawa gospodarczego – mówi Pani Karolina, jedna ze zdających. – Ze wszystkich dni zdecydowanie najgorsza była środa – mówi Pan Łukasz, aplikant radcowski. – Przejrzenie 35 stron akt w takim stresie było nie lada wyzwaniem, ale już samo przygotowanie apelacji było nieco łatwiejsze – dodaje. Na egzaminie z prawa cywilnego zdający reprezentowali pozwanego w sprawie o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę.
Zdający przydzielani byli alfabetycznie do poszczególnych komisji, których w tym roku było 11. W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi osiem osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, którzy są sędziami sądów powszechnych i sądów administracyjnych oraz czterech radców prawnych, delegowanych przez Krajową Radę Radców Prawnych.
Wyniki egzaminy opublikowane zostaną 29 kwietnia 2017 r. i dostępne będą na stronie internetowej www.egzaminradcowski.pl.

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy