18.05.2022

Budka: w projekcie budżetu więcej pieniędzy na wymiar sprawiedliwości

opublikowano: 2015-09-10 przez:

O blisko 400 mln zł zostały zwiększone nakłady na wymiar sprawiedliwości w projekcie budżetu państwa na przyszły rok w stosunku do 2015 r. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na podwyżki dla sędziów - powiedział w Szczecinie minister sprawiedliwości Borys Budka.

Minister wziął udział w środę w Szczecinie w uroczystościach jubileusz 70-lecia sądownictwa w tym mieście.
„Podczas negocjacji (...) udało się uzyskać blisko 400 mln w tej części, za którą ja odpowiadam jako minister sprawiedliwości, m.in. na zwiększanie pomocy prawnej dla obywateli, zwiększenie nakładów w sferze płacowej, zarówno dla sędziów, ale też pierwszy raz od kilku lat dla pracowników administracji” – powiedział Budka zebranym w szczecińskim Teatrze Współczesnym.
Jak dodał zdaje sobie sprawę, że oczekiwania są większe, ale wierzy, że będzie to „krok w kierunku tego, by te regulacje były cykliczne i stałe”.
W swym wystąpieniu podkreślił, że XXI wiek wymaga, by sądy były wyposażone w narzędzia i sprzęty adekwatne do czasu. Zostaną zachowane nakłady inwestycyjne na te potrzeby – zapewnił.
Na późniejszej konferencji prasowej minister podkreślił, że zwiększone nakłady w przyszłym roku przeznaczone zostaną m.in. na bezpłatną pomoc prawną przedsądową, na adwokata lub radcę prawnego z urzędu w przypadku osób, których nie stać na pełnomocnika. Jak dodał, powstanie blisko 1600 punktów pomocy prawnej w całym kraju, które będą dla obywateli dostępne już od 1 stycznia 2016 r.
Z punktów będą mogły skorzystać osoby objęte pomocą społeczną, młodzi ludzie do 26 roku życia, seniorzy powyżej 65 roku życia, posiadacze karty dużej rodziny, a także kombatanci i weterani – powiedział Budka. Osoby pracujące w punktach pomogą m.in. w zredagowaniu pisma do urzędu, odwołania od jakiejś decyzji – dodał.
„Dodatkowo wzrastają nakłady związane z doetatyzowaniem sądów po to, żeby zaległości były coraz mniejsze, jeżeli chodzi o rozpatrywanie spraw sądowych” – kontynuował. „Udało nam się, co jest niewątpliwie dużym sukcesem, zadbać również o to, żeby funkcjonariuszy Służby Więziennej otrzymali podwyżki wynagrodzeń na takich samych zasadach, jak inne służby” – podkreślił minister.
Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie, gospodarza uroczystości jubileuszu 70-lecia sądownictwa w tym mieście, sędzia Halina Zarzeczna podkreśliła, że „sądownictwo polskie na tych ziemiach było zbudowane od podstaw, nie odbudowywane jak w innych regionach Polski”. Jak dodała, od tego czasu zmieniło się wszystko; powstawały kolejne struktury okręgu.
Przypomniała, że swój jubileusz obchodzi w tym roku także powołany 10 lat temu Sąd Apelacyjny w Szczecinie, który „wyznacza standardy sądownicze, czynnie uczestniczy w dyskursie kształtującym wykładnię prawa”. Przypomniała też, że ważnym momentem dla sądownictwa w Szczecinie stało się podzielenie szczecińskiego sądu rejonowego na dwa sądy.
Podkreśliła też współpracę szczecińskich sędziów z ich kolegami po niemieckiej stronie granicy, polegająca m.in. na wspólnych szkoleniach.
(PAP)

 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy