26.02.2021

B. dyrektor Teatru Wielkiego skazany na karę więzienia w zawieszeniu

opublikowano: 2015-03-26 przez:

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat skazał łódzki sąd b. dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi, kompozytora Marcina K. Prokuratura oskarżyła go o niegospodarność, łapownictwo, fałszowanie dokumentów i oszustwa. Teatr miał stracić na tym prawie 4 mln zł.

Proces w tej sprawie trwał od grudnia 2008 r. To drugi wyrok skazujący, jaki usłyszał b. szef łódzkiej opery. W 2006 r. został skazany na karę czterech lat więzienia w zawieszeniu na osiem za wyłudzenie ponad miliona zł na szkodę teatru. Wtedy K. dobrowolnie poddał się karze.

Jak poinformowała w czwartek PAP Grażyna Jeżewska z łódzkiego sądu okręgowego, oprócz kary pozbawienia wolności Marcin K. ma zapłacić 30 tys. grzywny oraz częściowo naprawić szkodę, tj. wpłacić do kasy teatru kwotę 400 tys. zł, rozłożoną na raty. Pierwsza z nich, w wysokości 100 tys. zł, ma zostać wpłacona w ciągu roku od daty uprawomocnienia się wyroku.

Śledczy przedstawili Marcinowi K. kilka zarzutów dotyczących lat 1999-2003. Oskarżyli go m.in. o niegospodarność, w wyniku której placówka straciła ponad 3,95 mln zł czy przyjęcie ponad 200 tys. zł łapówki. Zarzuty dotyczyły m.in. kosztów realizacji koncertów organizowanych przez Teatr Wielki czy nieprawidłowości w umowach ws. wyjazdów zagranicznych łódzkich artystów.

Według prokuratury K. miał też wyłudzić dotację na szkodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodziło o zawyżenie kwoty refundacji na realizację jednego ze spektakli. Inne zarzuty dotyczyły np. poświadczenia nieprawdy w dokumentach i wyłudzenia pieniędzy. Zdaniem śledczych b. dyrektor zlecał firmom wykonanie na rzecz teatru różnych usług, które faktycznie nie zostały wykonane.

Śledztwo ws. niegospodarności w Teatrze Wielkim w Łodzi wszczęto w 2003 r. po doniesieniu Urzędu Kontroli Skarbowej. Badano działania podejmowane przez ówczesnego jej szefa. Część materiałów ze śledztwa została wyłączona i w 2004 r. do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, wśród których był m.in. b. dyrektor teatru.

Oskarżono go wówczas m.in. o wyłudzenie lub przywłaszczenie w 2001 r. z kasy teatru miliona złotych m.in. na podstawie fikcyjnej umowy na świadczenie usług impresaryjnych. Większość z oskarżonych - w tym b. dyrektor opery - w trakcie procesu przyznała się do winy i dobrowolnie poddała karze. W 2006 r. Marcin K. został skazany na cztery lata więzienia w zawieszeniu. Dodatkowo miał on oddać teatrowi w ciągu siedmiu lat 800 tys. zł.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w operze trwało jednak dalej. Według prokuratury, zasięgnięto m.in. opinii biegłych rewidentów i biegłego do spraw rynku operowego; przeprowadzono także badania grafologiczne i przesłuchano wielu świadków. Postępowanie zakończyło się sporządzeniem aktu oskarżenia. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy