08.05.2024

Resort administracji zaprasza do debaty na temat samorządu

opublikowano: 2015-01-19 przez:

Wszyscy zainteresowani prawem samorządowym do 6 lutego mogą do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zgłaszać postulaty, które pomogą w stworzeniu propozycji zmian w przepisach dotyczących gmin, powiatów, województw - MAC zaprasza do debaty na temat przyszłości samorządu.

"Debata ma na celu zebranie propozycji zmian w przepisach prawa samorządowego" - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy resortu Artur Koziołek. Dodał, że "zebrane postulaty zostaną poddane wnikliwej analizie i posłużą wypracowaniu propozycji kierunków zmian przepisów regulujących funkcjonowanie samorządu gmin, powiatów i województwa". Według Koziołka debata skierowana jest do wszystkich podmiotów zainteresowanych problematyką prawa samorządowego.

Debata nad przyszłością samorządu ma związek z ogłoszonym przez premier Ewę Kopacz na początku listopada przeglądem prawa samorządowego. Szefowa rządu zapowiedziała w tym celu powołanie nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. samorządu, w której zasiąść mają przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Według Kopacz wnioski z prac komisji mają być gotowe wiosną 2015 r. Wedle informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu komisja jeszcze nie powstała.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w poniedziałkowym komunikacie podkreśliło, że w tym roku, obok 25. rocznicy przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego, będziemy obchodzić 30. rocznicę uchwalenia Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. "Jej ratyfikacja przez Polskę oznaczała akceptację i przyjęcie kluczowych zasad budowania samorządności" - przypomina resort.

Zwraca uwagę, że "ostatnie lata pokazały jednak, że samorząd terytorialny w Polsce potrzebuje nowego impulsu rozwojowego". "Dlatego zachęcamy do udziału w debacie dotyczącej przyszłości samorządu w Polsce" - dodaje ministerstwo.

Propozycje zmian w przepisach regulujących działalność samorządu można przesyłać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do 6 lutego br. Formularz znajduje się pod adresem https://mac.gov.pl/files/formularz_-_propozycje_zmian_do_ustaw_-_reforma_samorzadowa.xlsx.

"25 lat funkcjonowania samorządu to czas na przegląd, gdzie mamy bardzo słabe obszary funkcjonowania samorządu, a gdzie są te przeregulowane, gdzie są niedowartościowane finansowo" - mówiła premier Kopacz po spotkaniu 5 listopada z wicepremierem, szefem PSL Januszem Piechocińskim, liderem SLD Leszkiem Millerem oraz przewodniczącym Twojego Ruchu Januszem Palikotem.

Z kolei prezydent Bronisław Komorowski w ubiegłym roku wyrażał nadzieję, że 2015 r. będzie rokiem samorządności - czasem "refleksji i dumy z okazji 25-lecia polskiej samorządności".

25 lat temu - w styczniu 1990 r. - premier Tadeusz Mazowiecki ogłosił zamiar przeprowadzenia nowych wyborów do rad gmin. Senat przyjął pakiet ustaw samorządowych jeszcze w tym samym miesiącu, Sejm uchwalił je w marcu. Na ich podstawie wprowadzono w ponad dwóch tysiącach gmin samorząd. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. 27 maja 1990 r. przeprowadzono do rad gmin wybory - pierwsze całkowicie wolne po 1989 r. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy