26.04.2024

Konferencja CBA: korupcja to choroba; lepiej zapobiegać niż ją leczyć

opublikowano: 2014-12-09 przez: Mika Ewelina

Korupcja jest chorobą wyniszczającą państwo i jego obywateli, której, jak w przypadku każdej choroby, lepiej jest zapobiegać niż ją leczyć - podkreślali uczestnicy zorganizowanej przez CBA międzynarodowej konferencji, która we wtorek odbyła się w Warszawie.

V Międzynarodowa Konferencja Antykorupcyjna pt. "Krajowe strategie antykorupcyjne" odbyła się w Kancelarii Premiera. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krajowych oraz zagranicznych instytucji oraz organizacji, które zajmują się zapobieganiem i zwalczaniem tego zjawiska.

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik przywołał opublikowany na początku grudnia najnowszy ranking Transparency International dotyczący korupcji w sektorze publicznym. W tym roku TI sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 175 państw w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów. Polska z 61 punktami zajęła 35. miejsce. Rok wcześniej z 60 punktami Polska była na 38 miejscu.

"Z jednej strony naszą rolą jest zatrzymywać przestępców na gorącym uczynku, gromadzić dowody i dowodzić winy tych osób wspólnie z prokuraturą w postępowaniu przygotowawczym. Ale byłoby to działanie niekompletne, gdybyśmy również nie chcieli zapobiegać korupcji i staramy się to robić" - powiedział szef CBA.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska poinformowała, że w zeszłym roku policja wykryła 19 tys. przestępstw o charakterze korupcyjnym (o 76 proc. więcej niż w 2012 r.) "Od początku 2014 roku wykryto już ponad 14 tysięcy przestępstw o charakterze korupcyjnym" - powiedziała. Przypomniała, że 1 kwietnia został przyjęty Rządowy Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019. "Program pomoże administracji działać prewencyjnie i edukacyjnie w społeczeństwie" - powiedziała Piotrowska.

Szefowa Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel podkreśliła, że korupcja dotyka także zawody zaufania społecznego. "Korupcja jest poważną chorobą wyniszczającą państwo i jego obywateli. Tutaj tak jak w przypadku każdej choroby lepiej jest zapobiegać niż leczyć" - powiedziała.

Po sesji inauguracyjnej, odbyły się spotkania eksperckie w grupach panelowych obejmujące dwa główne tematy: "wzmocnienie działań prewencyjnych i edukacyjnych w obszarze korupcji" oraz "wzmocnienie działań w zakresie zwalczania korupcji".

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w październiku 2003 roku. Upamiętnia ratyfikację Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w grudniu 2003 roku w Meridzie w Meksyku. Konwencja dotyczy zwalczania i zapobiegania korupcji w życiu publicznym i prywatnym oraz zwiększania świadomości społecznej na ten temat. Według szacunków ekspertów koszty korupcji, tylko w Unii Europejskiej, wynoszą około 120 mld euro rocznie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne to służba specjalna, która od 2006 roku zajmuje się ściganiem przestępczości łapówkowej, sprawdzaniem oświadczeń majątkowych oraz przestrzeganiem zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Sprawdza m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy