13.05.2025

Wyniki sondażu powodem złożenia pozwu w trybie wyborczym

opublikowano: 2014-09-30 przez: Mika Ewelina

Komitet kandydującego na prezydenta Opola posła Tomasza Garbowskiego (SLD) wprowadza wyborców w błąd, publikując wyniki sondażu poparcia dla kandydatów - uważa komitet konkurenta Arkadiusza Wiśniewskiego i składa pozew w trybie wyborczym.

W materiałach wyborczych Garbowskiego znalazły się wyniki sondażu poparcia dla kandydatów na prezydenta Opola dający posłowi SLD pierwsze miejsce. Pod sondażem podpisane jest Obywatelskie Centrum Badawcze; współpracownicy Wiśniewskiego (Opole na Tak) twierdzą, że w rzeczywistości sondaż przeprowadzili wolontariusze Sojuszu.

„Pozew dotyczy sondażu, który SLD publikuje na dużą skalę w całym mieście. Jednak - co najważniejsze - pod sondażem jest podpisana instytucja: Obywatelskie Centrum Badawcze. Informujemy państwa - taka firma badawcza nie istnieje. Przyznał to szef SLD w regionie w Radiu Opole, informując, że tak naprawdę robili to wolontariusze SLD” - powiedział, popierający Wiśniewskiego, poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. Jego zdaniem komitet Garbowskiego świadomie wprowadza wyborców w błąd, dlatego komitet Opole na Tak złożył pozew w trybie wyborczym.

Sam Garbowski określa pozew, jako "brutalną grę". "Z przykrością muszę stwierdzić, że opolanie po raz kolejny są obrażani przez sztab Arkadiusza Wiśniewskiego. 22-23 września, licząca ponad 800 osób grupa opolan, udzieliła ankieterom odpowiedzi na pytanie dotyczące preferencji wyborczych. Myślę, że nasze społeczeństwo jest na tyle mądre, że oceni to zachowanie" - mówił Garbowski.

Pytany, kto konkretnie przeprowadził sondaż, odpowiedział, że nie będzie odnosić się do szczegółów. Argumentował: wątpliwości będzie rozstrzygał sąd.

Autorzy pozwu chcą, by sąd zakazał komitetowi Garbowskiego publikowania zakwestionowanego przez nich sondażu. Domagają się też, by kandydat SLD wraz z komitetem opublikowali w prasie informację, że badanie opinii przeprowadzili wolontariusze Sojuszu.

Inni kandydaci w wyborach prezydenta Opola to: b. wiceminister transportu, poseł Tadeusz Jarmuziewicz (PO), wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola i szef klubu radnych Razem dla Opola tworzącego w opolskiej radzie miasta koalicję z PO Marcin Ociepa, któremu poparcia udzieli PiS. W wyborach wystartuje także radny sejmiku z PSL Grzegorz Sawicki, politolog, kandydat mniejszości niemieckiej Norbert Honka i kandydat KNP Łukasz Szewczyk.

Obecny prezydent Opola Ryszard Zembaczyński (PO) po 12 latach sprawowania swojej funkcji nie będzie się ubiegał o stanowisko; wystartuje on w wyborach do opolskiego sejmiku.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.(PAP)

kon/ mow/

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy