29.03.2024

W piątek pierwsze posiedzenie komisji ds. nowej ordynacji podatkowej

opublikowano: 2014-11-21 przez: Mika Ewelina

W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która ma przygotować nową ordynację podatkową - poinformował w środę PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Dodał, że w przyszłą środę zbierze się natomiast na swoim inauguracyjnym posiedzeniu Rada Podatkowa - ciało, które ma opiniować pomysły podatkowe resortu finansów.

W ubiegłym tygodniu premier Ewa Kopacz powołała na stanowisko przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonarda Etela. Jest on uznanym specjalistą w zakresie prawa podatkowego i finansowego. W 2012 r. został wybrany na rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Ma w swoim dorobku ok. 300 publikacji.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez rząd, w ciągu czterech miesięcy komisja ma przygotować wstępne założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej. Ministerstwo finansów liczy, że będą one gotowe już w pierwszym kwartale 2015 r. Ostateczne założenia nowej ordynacji powinny powstać w trzecim kwartale przyszłego roku.

Premier Kopacz w swoim expose zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 r. założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej. Nowa regulacja ma zastąpić obecną ustawę Ordynacja podatkowa i uprościć prawo podatkowe.

Według MF nowe przepisy powinny zagwarantować podatnikowi odpowiednie prawa i zwiększyć jego poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem ministerstwa w obecnej Ordynacji podatkowej brakuje regulacji, które właśnie w taki sposób kształtowałaby relacje podatnika z urzędem skarbowym oraz odpowiednio regulowałaby kwestie wykładni prawa podatkowego. Zdaniem MF nowe prawo podatkowe powinno być jasne i precyzyjne, a także logiczne. Dla resortu opracowanie nowej ordynacji jest dużym wyzwaniem - obecnie jest ona jednym z najobszerniejszych aktów prawnych.

Rada Podatkowa ma m.in. oceniać pomysły resortu i doradzać ministerstwu. W jej skład wejdzie 25 ekspertów podatkowych, specjalistów z całego obszaru prawa podatkowego reprezentujących świat nauki i przedsiębiorców. W ramach Rady powołane zostaną cztery zespoły problemowe dot. podatków pośrednich, podatków bezpośrednich, podatków lokalnych oraz administracji podatkowej i procedury (Ordynacja, egzekucja).

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów rada będzie też zapleczem dla Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Komisja ta będzie mogła korzystać z opinii Rady zwłaszcza w przypadku przepisów, które są na styku Ordynacji podatkowej i innych ustaw podatkowych.

Do kompetencji Rady będzie należało przede wszystkim bieżące opiniowanie i konsultowanie zmian w podatkach oraz sygnalizowanie resortowi systemowych problemów, które mogą się pojawiać w związku ze stosowaniem przepisów. Rada będzie mogła występować do MF z inicjatywą, jeżeli uzna, że należy coś zmienić w prawie podatkowym, uszczelnić system, czy poprawić przepisy. Gremium to nie będzie jednak przygotowywać przepisów.

Szefem Rady Podatkowej został profesor Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Brzeziński jest uznanym znawcą prawa podatkowego, kieruje Katedrą Prawa Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz Katedrą Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy