25.04.2024

W marcu inauguracja Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

opublikowano: 2015-01-29 przez:

Prawie 40 szkół regionu przystąpiło już do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa, która w marcu ruszy przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl. Rekrutacja uczniów chętnych do udziału w zajęciach rozpocznie się w lutym.

Prawie 40 szkół regionu przystąpiło już do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa, która w marcu ruszy przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl. Rekrutacja uczniów chętnych do udziału w zajęciach rozpocznie się w lutym.

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, do czasu uruchomienia Akademii liczba szkół na pewno wzrośnie; do udziału w przedsięwzięciu zaproszonych zostało bowiem ponad 80 szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Zajęcia dla wszystkich uczniów, którzy zgłoszą chęć uczestnictwa, będą bezpłatne.

Celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa.

„Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa” – mówił Pawlak.

Jego zdaniem uczestnictwo w Akademii może także pomóc w budowie zaufania między młodzieżą a różnymi organami państwa, w tym formacjami i służbami, które zajmują się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa.

Dyrektor Akademii prof. Czesław Kłak poinformował PAP, że podczas zajęć poruszane będą tematy związane m.in. z przestępczością i jej skutkami, w tym cyberprzestępczością, z zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać także prawne skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich.

„Chcemy też zaproponować młodym ludziom dużo zajęć praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego naszej uczelni, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf tzw. wykrywacz kłamstw” - dodał Kłak.

Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych oraz symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa.

Zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbywać się będą w szkołach ponadgimnazjalnych w ośmiu miastach regionu: w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Łańcucie, Mielcu, Przemyślu, Rzeszowie i Sanoku. W każdym z tych miast utworzony zostanie wydział Akademii.

Rekrutacja uczniów zainteresowanych udziałem w Akademii rozpocznie się w lutym, a w marcu planowane są pierwsze zajęcia.

W ramach zajęć uczestnicy Akademii będą mogli spotkać się z wykładowcami Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, m.in. prof. Andrzejem Zollem i prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim.

Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa otrzymają specjalne indeksy, w których będą zapisane przeprowadzone w ramach Akademii zajęcia, a na zakończenie otrzymają także specjalne dyplomy, potwierdzające ukończenie Akademii.

Według rektora uczelni prof. Jerzego Posłusznego bezpieczeństwo młodzieży staje się jednym z najważniejszych problemów społecznych.

„Do znanych dotychczas zagrożeń dochodzą nowe m.in. cyberprzestępczość i dopalacze. Naszym obowiązkiem, jako uczelni jest więc podnoszenie świadomości młodych ludzi w tym zakresie” – zauważył Posłuszny.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji to element realizowanego przez uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”.

Posłuszny podkreślił, że Akademia w swojej działalności będzie korzystać z doświadczeń zdobytych przez uczelnię w trakcie dwóch pilotażowych projektów: „Młodzieżowej Akademii Prawa” i „Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa”.

„Bezpłatne zajęcia w ramach tych Akademii skierowane były jednak tylko do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic. Widząc ogromne zainteresowanie naszym projektem, postanowiliśmy dać możliwość poszerzania wiedzy z zakresu prawa i bezpieczeństwa również uczniom z innych części naszego regionu – wyjaśnił rektor.

Akademia utworzona została we współpracy z podkarpackim kuratorem oświaty pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy