26.04.2024

Ustawa o opiniodawczych zespołach sądowych – do podpisu prezydenta

opublikowano: 2015-08-06 przez:

W miejsce istniejących obecnie rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych (RODK) mają powstać opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów – przewiduje ustawa, do której poprawki Senatu przyjęli w środę posłowie.

Senat zaproponował do ustawy o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów kilka poprawek redakcyjnych i korygujących.
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
W myśl ustawy nazwa RODK zostaje zmieniona na opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów; zmienia się także ich umiejscowienie. Zespoły mają być częścią sądów okręgowych, na wzór kuratorów, a nie – jak dotąd – organami pomocniczymi.
W ustawie zapisano, że zadaniem zespołów jest sporządzanie, na zlecenie sądu lub prokuratury, opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich. Zespoły na zlecenie sądu prowadzić mają także mediacje, wywiady środowiskowe w sprawach nieletnich oraz poradnictwo specjalistyczne dla małoletnich, nieletnich i ich rodzin.
W skład zespołów mają wchodzić specjaliści w zakresie psychologii, pedagogiki, pediatrii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży.
Specjaliści – zgodnie z regulacją – mają być niezależni w wykonywaniu swoich czynności i prezesi sądów okręgowych nie będą mogli wydawać im poleceń w tym zakresie. Równocześni będą zobowiązani wykonywać czynności z najwyższą starannością, bezstronnie i terminowo dochowując tajemnicy i podnosząc kwalifikacje.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy