19.04.2024

Trybunał Sprawiedliwości UE uznaje, że e-książki nie są towarem

opublikowano: 2015-03-05 przez:

Mający siedzibę w Luksemburgu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że książki elektroniczne nie są towarem, lecz świadczeniem usług i dlatego Francja i Luksemburg nie mogą na nie stosować obniżonej stawki VAT. Wyrok podano do publicznej wiadomości w czwartek.

Zdaniem Trybunału książki elektroniczne nie są rzeczą i dlatego nie mogą być traktowane w kategorii dostarczania towarów; jest to świadczenie usług i dlatego nie można stosować obniżonej stawki VAT, tak jak stosuje się do książek papierowych.

Sprawa dotyczy zakupu książek cyfrowych, które są dostarczane za pośrednictwem internetu poprzez pobieranie lub transmisję strumieniową („streaming”) ze strony internetowej i które mogą być czytane na komputerach, tabletach, smartfonach i czytnikach książek cyfrowych.

Od stycznia 2012 r. Francja i Luksemburg wprowadziły obniżone stawki podatku VAT w wysokości odpowiednio 5,5 proc. oraz 3 proc. na dostarczenie książek elektronicznych. Zdaniem Komisji Europejskiej, która wniosła skargę do Trybunału, stosowanie takiej obniżonej stawki VAT jest niezgodne z unijną dyrektywą.

Także Polska starała się na forum unijnym o obniżoną stawkę VAT na e-książki. Nie zdecydowała się jednak na jej wprowadzenie bez zgody Komisji Europejskiej i nie zaryzykowała, tak jak Francja i Luksemburg, sprawy w unijnym Trybunale. Polska Izba Książki od 2009 r. zabiegająca o obniżenie stawki VAT na e-booki, w 2013 r. zwróciła się do rządu i rzecznika praw obywatelskich o wsparcie, a ówczesny premier Donald Tusk obiecał polskim wydawcom, że Polska będzie nadal zabiegać na forum unijnym o obniżenie opodatkowania dla elektronicznych książek.

Z materiałów Europejskiej Federacji Wydawców wynika, że obniżoną stawkę VAT dla książek drukowanych stosuje 26 z 28 państw członkowskich. Tylko Dania i Bułgaria nie stosują obniżonych stawek. Niektóre z państw mają stawkę nawet niższą od minimalnych 5-proc. albo wręcz stosują stawkę zerową, jak Wielka Brytania czy Irlandia. Luksemburg ma 3 proc. VAT na książki papierowe, Włochy i Hiszpania 4 proc., Francja 5,5 proc. W przypadku Polski stawka ta wynosi 5 proc., taką samą stosują jeszcze Węgry, Chorwacja, Cypr i Malta. Pozostałe państwa członkowskie stosują stawki 6 proc. lub więcej.

Jak zwracali wielokrotnie uwagę wydawcy książek elektronicznych w UE, nierówne traktowanie książek papierowych i elektronicznych szczególnie dotyka tę specyficzną branżę gospodarki, która jednocześnie ma do spełnienia funkcje trudno przeliczalne na zyski w euro: edukacyjne, kulturowe i społeczne. E-booki w przeciwieństwie do książek tradycyjnych nie korzystają z obniżonych stawek VAT-u, co powoduje nierówne traktowanie tych samych treści.

Z Brukseli Renata Bancarzewska (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy