28.03.2024

Radcy prawni chętnie się szkolą z prawa karnego

opublikowano: 2014-07-17 przez: Mika Ewelina

Liczba obrońców w niektórych regionach może się zwiększyć nawet o połowę. Występować przed sądami będą mogli tylko ci bez etatu.

Za rok radcy prawni zdobędą dodatkowe uprawnienia: będą mogli występować jako obrońcy w sprawach karnych. Nie wiadomo, ile osób będzie chciało poszerzyć spektrum spraw, którymi się zajmują, właśnie o prawo karne.
Zainteresowanie szkoleniami z tej dziedziny, które organizuje samorząd, jest jednak duże.

E-learning i warsztaty

- W związku z dużym zainteresowaniem dotychczasowymi szkoleniami Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych przewiduje kolejne – mówi Ewa Stompor-Nowicka, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – Planujemy m.in. uruchomienie także kursów e-learnigowych. Wraz z adwokaturą organizujemy szkolenie warsztatowe związane z poszerzaniem umiejętności występowania przed sądem karnym, z udziałem brytyjskich adwokatów. Przeszkoleni w ten sposób radcy będą przekazywać swoją wiedzę kolegom podczas warsztatów w poszczególnych izbach.
Kursy organizują też izby.
– Sądzę, że w naszej może się przeszkolić nawet połowa radców prawnych wykonujących zawód bez etatu – mówi Włodzimierz Chróścik, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Podkreśla, że połowa radców (ok. 9,5 tys. wszystkich) będzie mogła skorzystać z nowych uprawnień, bo nie pracuje na etacie.
– Sądzę, że liczba obrońców w stolicy może się zwiększyć dwukrotnie – dodaje dziekan Chróścik. Podkreśla, że w jego izbie szkolenia odbywały się już od wiosny. Po przerwie wakacyjnej ruszą pełną parą.
Nowe uprawnienia będą mieli tylko ci, którzy nie są zatrudnieni na etacie. W niektórych izbach to zastrzeżenie może ograniczyć liczbę dodatkowych obrońców.

Od jesieni kolejna tura


– Spośród ok. tysiąca radców prawnych naszej izby bez jakiejkolwiek części etatu pozostaje ok. 30 proc. – mówi Michał Korwek, dziekan olsztyńskiej izby. Zwraca też uwagę, że młodsi radcy są i bez dodatkowych szkoleń dobrze przygotowani do spraw karnych – prawo to jest bowiem od kilku lat ważną częścią aplikacji.
Szkolą się także radcy w Gdańsku.
– Zainteresowanie jest duże – ocenia Wanda Wojtiekun, członek rady Okręgowej Izby Radców Prawnych. – W Gdańsku jest ok. 1500 radców. W szkoleniu wyjazdowym wzięło udział ok. 150, w jednodniowych szkoleniach co tydzień około 50–70 osób. Kolejne są przewidziane od września.
– Ja też się szkolę. Zajmuję się głównie prawem gospodarczym i cywilnym, jednak czasem w związku z tymi sprawami pojawia się sprawa karna gospodarcza – mówi mec. Wojtiekun.


Nowe przepisy
Dla oskarżonego nie tylko adwokat


Od 1 lipca 2015 r. ma wejść w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania karnego.
Oprócz reformy całej procedury przewiduje ona także zmianę art. 82 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym dziś obrońcą może być tylko osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Zmiana to dopisanie „lub ustawy o radcach prawnych". Uprawnienie do występowania w roli obrońców będą mieli jednak tylko radcy, którzy nie pozostają w stosunku pracy. Bez znaczenia będzie, czy są zatrudnieni na całym czy też np. na jednej szóstej etatu.
 

Katarzyna Borowska 
?„Rzeczpospolita”, s. C2

 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy