26.04.2025

Orzeczenie z dnia 23 marca 2022 r. Sygn. akt: D 146/21

opublikowano: 2025-04-11 przez: Więckowska Milena

Orzeczenie z dnia 23 marca 2022 r. Sygn. akt: D 146/21
Orzeczenie jest prawomocne
 
Przewodniczący:      r. pr. Andrzej Szmigiel
Członkowie:              r. pr. Marzena Okła–Anuszewska
r. pr. Robert Karpiński
Protokolant:              Karolina Szymala
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. po rozpoznaniu na rozprawie w dniu […] r. w W. sprawy przeciwko radcy prawnemu A.B. ([…]) obwinionej o to, że:
działając jako radca prawny złożyła w dniu […] r. w elektronicznym postępowaniu upominawczym przed Sądem Rejonowym L. – Z. pozew przeciwko E.I. w oparciu o pozyskaną w sposób podstępny umowę zobowiązującą ją do zapłaty na rzecz P. Sp. z o.o., wiedząc, iż przedmiot umowy objęty jest zakresem śledztwa o sygn. akt […], a nadto wskazując w sposób świadomy błędny adres pozwanego i tym samym doprowadzając do wydania i uprawomocnienia się nakazu zapłaty z dnia […] r. i jego wyegzekwowania, czym podważyła zaufanie do zawodu radcy prawnego oraz naruszając przepisy Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, tj. o czyn określony w art. 64 ust. 1 ustawy w zw. z art. 6, art. 12 ust. 1, art. 25 ust. 1 KERP
 
orzeka:
 
  1. Uznaje radcę prawnego A.B. ([…]) winną zarzucanego we wniosku o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w zw. z art. 6, art. 12 ust. 1, art. 25 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 3 ustawy o radcach prawnych wymierza karę pieniężną w kwocie 5 000 (pięć tysięcy) złotych;
  2. Na podstawie art. 65 ust. 2a ustawy o radcach prawnych orzeka dodatkowo zakaz wykonywania patronatu na czas 3 (trzech) lat;
  3. Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądza od obwinionej radcy prawnego A.B. ([…]) na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę 1 200 (jeden tysiąc dwieście) złotych.
 
Uzasadnienie 
 
W dniu […] r. do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. (dalej jako: „OSD”) wpłynął wniosek z dnia […] r. (dalej jako: „Wniosek o Ukaranie”), wniesiony przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. (dalej jako: „Zastępca Rzecznika”) o ukaranie radcy prawnego A.B. wpisanej na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w W. pod numerem wpisu […] (dalej jako: „Obwiniona”) o to, że:
 
  1. działając jako radca prawny złożyła w dniu […] r. w elektronicznym postępowaniu upominawczym przed Sądem Rejonowym L. – Z. pozew przeciwko E.I. w oparciu o pozyskaną w sposób podstępny umowę zobowiązującą ją do zapłaty na rzecz P. Sp. z o.o., wiedząc iż przedmiot umowy objęty jest zakresem śledztwa o sygn. akt […], a nadto wskazując w sposób świadomy błędny adres pozwanego i tym samym doprowadzając do wydania i uprawomocnienia się nakazu zapłaty z dnia 9 grudnia 2019 r. i jego wyegzekwowania, czym podważyła zaufanie do zawodu radcy prawnego oraz naruszając przepisy Kodeksu Etyki Radcy Prawnego,
    tj. o czyn określony w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 75) (dalej jako: „ustawa o radcach prawnych”) w zw. z art. 6, art. 12 ust. 1, art. 25 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, który to tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 24 listopada 2014 r. (dalej jako: „KERP”).
 
Zastępca Rzecznika wskazał, iż pismem z dnia […] r. skierowanym do Rzecznika Dyscyplinarnego, Zastępca Dyrektora Departamentu Zawodów Prawniczych przekazał pismo Prokuratury Okręgowej w K. z dnia […] r. (sygn. akt: […]). W przedmiotowym piśmie Zastępca Prokuratora Okręgowego (dalej jako: „ZPO”) przekazał informacje i materiały, które wskazywały na popełnienie przez Obwinioną deliktu dyscyplinarnego.
 
W prowadzonym postępowaniu dyscyplinarnym ustalono, iż Obwiniona dopuściła się zarzuconego w skardze czynu. Wobec powyższego Zastępca Rzecznika po przeanalizowaniu zgormadzonych w sprawie dokumentów wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów Obwinionej w dniu […] r.
 
Zastępca Rzecznika ustalił, iż Obwiniona działała jako pełnomocnik F. SA UG nabywca wierzytelności od P. sp. z.o.o. (k. 6 verte). Ponadto Zastępca Rzecznika wskazał, że w dniu […] r. Obwiniona wystąpiła z pozwem o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy. W pozwie Obwiniona wskazała, jako adres siedziby pozwanej E.I. ul. L. […], […] – […] S. Zastępca Rzecznika podniósł, że na skutek złożonego pozwu Sąd Rejonowy L. Z. w dniu […] r. (sygn. akt: […]) wydał nakaz zapłaty. Obwiniona jako jeden z dowodów pozwu dołączyła odpis z właściwego rejestru przedsiębiorców pozwanej E.I.
 
Zastępca Rzecznika wskazał, że na skutek fikcji doręczenia wydanego orzeczenia na podstawie art. 139 § 1 k.p.c. nakaz zapłaty uprawomocnił się i sąd nadał mu tytuł wykonawczy. Nakaz zapłaty został doręczony na fikcyjny adres siedziby pozwanej wskazany przez Obwinioną. Zastępca Rzecznika ustalił, iż E.I. nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej pod adresem oznaczonym przez Obwinioną w pozwie, ani pod nim nie zamieszkiwała. Wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym i wskazanym fikcyjnym adresem dłużnika tj. W., ul. K. […], został skierowany do Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w W. S.S. Na skutek czynności egzekucyjnych komornik zajął rachunki bankowe E.I.
 
Zastępca Rzecznika podniósł, że ujawnionym w rejestrach adresem jest: O., ul. Z. […] i adres ten jest aktywny od […] r., a także że była to informacja powszechnie znana. Według Zastępcy Rzecznika, działanie Obwinionej naruszyło prawa E.I., albowiem wykluczyło możliwość podjęcia działań obronnych wobec zasądzenia i wyegzekwowania wierzytelności, których zasadność pozwana kwestionuje. Zastępca Rzecznika dodał, iż o fakcie, że Obwiniona miała świadomość nieprawidłowego działania firm P. sp. z.o.o., E. gmbh, O. gmbh, R. sp. z.o.o. świadczą dokumenty przekazane do Rzecznika Dyscyplinarnego, w tym zawiadomienie Prokuratora Okręgowego w K. z dnia […] r. wraz z załącznikami.
 
Z dokumentów tych wynika wiedza Obwinionej w zakresie działań ww. firm. Zastępca Rzecznika pokreślił, iż działanie Obwinionej nakierowane było wyłącznie na pozyskanie nakazu zapłaty w trybie elektronicznym, o czym świadczą składane wraz z pozwem wnioski o umorzenie postępowania w trybie art. 50534 § 3 k.p.c. bez woli rozpoznania sprawy w trybie procesowym (por. k. 8 verte, k.9).
 
Co więcej Zastępca Rzecznika wskazał, iż o fakcie, że Obwiniona posiadała w momencie składania pozwu wiedzę, że dochodzi roszczeń wynikających z umów zawarty w sposób podstępny, świadczą dokumenty źródłowe stanowiące załączniki do zawiadomienia Prokuratora Okręgowego w K. z  dnia […] r.
 
Zastępca Rzecznika dodał, iż w dniu […] r., na rozprawie przed Sądem Okręgowym w K., w sprawie o sygn. akt: […], w której uczestniczyła Obwiniona, na rozprawie przeprowadzono dowód w postaci przesłuchania świadka N.S. – telemarketera zatrudnionego w podejrzanych firmach. W trakcie przesłuchania N.S. opisała sposób przebiegu rozmowy z klientem. Wskazała, iż istniał wymóg przedstawienia rozmówcy informacji, że istnieje firma konkurencyjna, która zamierza nabyć domenę z innymi końcówkami. Świadek przyznała, że nagranie rozmowy z klientem nie obejmowało fragmentu, w którym padła informacja o konkurencyjnej firmie, a wyłącznie odczytanie umowy i jej potwierdzenie przez rozmówcę. Świadek odpowiadając na pytanie Obwinionej wskazała, że pracując w tej firmie na podstawie swoich własnych ocen stwierdziła, że firma oszukuje ludzi nie nagrywając całości rozmów (pr. załącznik nr 6 – wyrok Sądu Okręgowego w K. z dnia […] r. wraz z uzasadnieniem o sygn. akt: […], k. 198 – 204).
 
Nadto, o fakcie świadomego przedstawiania nieprawdziwych przez Obwinioną, świadczy również inny przypadek prowadzenia postępowania jako pełnomocnik F. SA UG wobec spółki „L.” s.c. Obwiniona w dniu […] r. wystąpiła z pozwem o zapłatę w stosunku do wspólników spółki cywilnej „L.” s.c. z tytułu umowy zawartej w dniu […] r. o świadczenie usługi internetowej (dzierżawy domen). Jako dowody zawnioskowano m.in. faktury oraz nagranie odczytanej przez telemarketera umowy o numerze […]. Jednocześnie Obwiniona wniosła o umorzenie postępowania w razie uchylenia nakazu na skutek wniesionego sprzeciwu przez pozwanego.
 
Roszczenie wynikające z umowy o numerze […] było wcześniej przedmiotem sprawy cywilnej zainicjowanej przez Obwinioną pozwem z dnia […] r., gdzie występowała jako pełnomocnik P. sp. z.o.o. W toku procesu pełnomocnicy pozwanego podnieśli zarzut złożenia oświadczenia pod wpływem błędu, jak i zakwestionowali ważność zawarcia umowy. Wyrokiem Sądu Rejonowego S. C. z dnia […] r. o sygn. akt: […] oddalono powództwo o zapłatę w stosunku do wspólników spółki cywilnej „L.”. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że umowa zawarta była pod wpływem błędu, przez podstępne działanie pracowników spółki – powoda. Pełnomocnik powoda złożył wniosek o doręczenia uzasadnienia wyroku i taki wyrok został odebrany przez osobę upoważnioną do odbioru ze skrytki pocztowej Obwinionej. Treść wyroku, jak i motywy jego rozstrzygnięcia były znane Obwinionej. Nadto wskazać należy, że Obwiniona posiadała wiedzę o złożonej apelacji sporządzonej przez Prezesa Zarządu spółki P. sp. z o.o. posiadała, albowiem była wzywana przez sąd do uiszczenia opłaty od apelacji. Ostatecznie wobec nie wniesienia opłat, apelacja została przez sąd odrzucona w dniu […] r. (załącznik nr 2 – protokół oględzin akt sądowych o sygn. akt: […] Sądu Rejonowego S. – C., k. 37 i n.).
 
Zastępca Rzecznika poinformował, iż na tym przykładzie wskazać należy, iż dochodzenie roszczenia pozwem z dnia […] r., pomimo wiedzy jaką posiadała Obwiniona dotyczącej oddalenia wcześniejszego powództwa przez sąd, wobec braku podstawy prawnej roszczenia, zmierzało wyłącznie do pozyskania nakazu zapłaty w trybie elektronicznym. Mimo wiedzy Obwinionej, że roszczenie wobec braku podstawy prawnej było niezasadne, zainicjowała ona kolejny proces w sprawie.
 
Co więcej Zastępca Rzecznika wskazał, iż o fakcie prowadzenia postępowania […] Obwiniona posiadała wiedzę, albowiem została przesłuchana w charakterze świadka w dniu […] r. w śledztwie. Według Zastępcy Rzecznika z protokołu jej zeznań wynika osobista zażyłość pomiędzy nią, a R.B. i R.J. Obwiniona mając świadomość fikcyjności wyraziła zgodę na tymczasowy meldunek R.B. (A.K.) (Załącznik nr 9 – protokół przesłuchania Obwinionej z […] r., k. 205 verte).
 
Tym samym Zastępca Rzecznika, podkreślił, że działanie Obwinionej składającej pozew przeciwko E.I. w oparciu o pozyskaną w sposób podstępny umowę zobowiązującą ją do zapłaty na rzecz P. sp. z.o.o. nie było działaniem jednostkowym.
 
Co istotne, Zastępca Rzecznika wskazał, że Obwiniona była już kilkukrotnie karana dyscyplinarnie.
 
W dniu […] r. OSD rozpoznał na rozprawie sprawę przeciwko Obwinionej. Po wywołaniu sprawy stawił się Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego r. pr. A.K.2. Obwiniona prawidłowo zawiadomiona o rozprawie nie stawiła się.
 
Sąd postanowił dopuścić dowód z dokumentów znajdujących się w aktach sprawy. Sąd postanowił uznać za ujawnione bez odczytania w trybie art. 394 § 2 k.p.k. dowody dopuszczone w poprzednim zdaniu. Przewodniczący zamknął przewód sądowy. Zastępca Rzecznika wniósł jak we Wniosku o Ukaranie.
 
OSD po rozpoznaniu na rozprawie w dniu […] r. w W. sprawy przeciwko Obwinionej. orzekł:
  1. uznał radcę prawnego A.B. ([…]) winną zarzucanego we Wniosku o Ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w zw. z art. 6, art. 12 ust. 1, art. 25 ust. 1 KERP i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 3 ustawy o radcach prawnych wymierzył karę pieniężną w kwocie 5 000 (pięć tysięcy) złotych;
  2. na podstawie art. 65 ust. 2a ustawy o radcach prawnych orzekł dodatkowo zakaz wykonywania patronatu na czas 3 (trzech) lat;
  3. na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądził od obwinionej radcy prawnego A.B. ([…]) na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę 1 200 (jeden tysiąc dwieście) złotych.
 
Sąd ustalił i zważył co następuje:
 
Stan faktyczny niniejszej sprawy jest bezsporny i wynika ze zgromadzonych w aktach sprawy dokumentów. Przedmiotowe dokumenty potwierdzają, że Obwiniona dopuściła się czynu przepisanego jej Wnioskiem o Ukaranie. Radca prawny winny jest przy wykonywaniu zawodu dochowywać należytej staranności z uwzględnieniem profesjonalnego charakteru jego pracy i przy pełnym poszanowaniu swojej pozycji procesowej jako ważnego elementu wymiaru sprawiedliwości. W szczególności radca prawny w ramach swej niezależności zawodowej zobowiązany jest powstrzymać się od podejmowania działań w sprawie, która budzi jego uzasadnione wątpliwości, co do prawdziwości lub zgodności z prawem materiału dowodowego. W prawdzie radca prawny nie odpowiada za prawdziwość twierdzeń i dowodów które składa, to jednak ponosi odpowiedzialność za świadome powoływanie się na dowody bezprawne lub nierzetelne. Tego rodzaju dowodem są dokumenty opisane i objęte okolicznościami faktycznymi opisanymi we Wniosku o Ukaranie. Całkowicie karygodnym i nagannym jest przy tym świadome powoływanie w pozwie nieprawdziwego lub wątpliwego adresu strony pozwanej, tylko po to aby doprowadzić się do uprawomocnienia się wątpliwego nakazu zapłaty. Powyższe podważa zaufanie i wiarygodność nie tylko radcy prawnego, który takich działa się dopuszcza, ale także całego środowiska radcowskiego. Tego rodzaju naganne moralnie i nieuczciwe praktyki powinny być stanowczo i surowo penalizowane.
 
Mając powyższe na względzie wobec Obwinionej orzeczono trzecią w kategorii surowości kar dyscyplinarnych tj. karę pieniężną. Jej wymiar został jednak dostosowany do rzędu kwot objętych spornym nakazem zapłaty. Kara byłaby jeszcze surowsza gdyby nakaz zapłaty obejmował kwoty większych rozmiarów. Wraz z karą pieniężną orzeczono obligatoryjny środek dyscyplinarny w postaci zakazu wykonywania patronatu przez okres 3 lat. W ocenie OSD orzeczona kara jest adekwatna do popełnionego przewinienia, a także wywrze w stosunku do Obwinionej swoje funkcje prewencyjne, wychowawcze i represyjne. Mając powyższe na względzie orzeczono jak w sentencji.
 
GF

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy