02.06.2023

MZ: na dokończenie budowy platformy e-zdrowie w tym roku trzeba dodatkowo 80 mln zł

opublikowano: 2015-01-15 przez: Mika Ewelina

Trwają rozmowy z MF w sprawie dodatkowych 80 mln zł na dokończenie budowy platformy e-zdrowie. Po tym, gdy wycofał się jeden z wykonawców, termin realizacji tego zadania został wydłużony o pół roku - do 15 grudnia br. - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Uruchomienie platformy e-zdrowie (projekt P1) ma ułatwić pracownikom ochrony zdrowia i samym pacjentom dostęp do danych medycznych. Sprawniejsza ma być też obsługa pacjentów, m.in. dzięki elektronicznym receptom. W czwartek Warczyński przedstawił posłom z sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii informację na temat zaawansowania prac prowadzonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), które realizuje m.in. ten projekt.

CSIOZ poinformowało, że wykonawca odpowiedzialny za realizację kluczowego elementu platformy (tzw. szyny usług) wycofał się z umowy. Jak wyjaśnił Warczyński, nowy potencjalny wykonawca, który jako jedyny złożył ofertę na dokończenie prac, zażądał 89 mln zł. CSIOZ nie ma takich środków, dlatego wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Finansów jest konieczne, by zakończyć budowę platformy e-zdrowie w tym roku.

"W tej chwili intensywnie rozmawiamy z ministrem finansów na temat pozyskania tych środków" - powiedział.

Pozwoliłoby to na uruchomienie w 2015 r. nie tylko projektu P1, ale też P4, który obejmuje m.in. system monitorowania obrotu produktami leczniczymi.

"Uzyskanie od MF dodatkowych środków w wysokości 80 mln zł jest najbardziej korzystnym wariantem i umożliwi, już w 2015 r., uruchomienie systemów teleinformatycznych w ramach projektów P1 i P4, które służyć będą m.in. do nadzorowania rynku usług medycznych i sprzedaży leków wartego ok. 150 mld zł rocznie" - informuje MZ.

W informacji resortu zaznaczono, że inne rozwiązania wiązałyby się z dużo większymi nakładami finansowymi i uruchomieniem systemu najwcześniej w 2017 r.

MZ podkreśliło, że po odstąpieniu wykonawcy od umowy CSIOZ nie wstrzymało prac i realizuje jego zadania we własnym zakresie. Z informacji resortu wynika, że jeśli umowę z nowym wykonawcą udałoby się podpisać jeszcze w styczniu, platforma uzyskałaby pełną funkcjonalność z końcem listopada br.

Szyna Usług ma zapewnić komunikację podsystemów realizowanych przez wykonawców pozostałych części projektu P1 oraz systemów zewnętrznych, wraz z narzędziami do administracji całej platformy.

W ramach platformy ma być możliwość korzystania z Internetowego Konta Pacjenta, na którym będą gromadzone informacje o wszystkich odbytych przez niego wizytach, zabiegach oraz wystawionych mu receptach, skierowaniach czy zleceniach, ale to pacjent zdecyduje, które dane na temat wcześniejszego leczenia udostępni i któremu lekarzowi. Jeżeli potrzebna będzie pełniejsza dokumentacja medyczna, np. wyniki badań od innego świadczeniodawcy, za pomocą platformy internetowej lekarz będzie mógł wystąpić o nie i je otrzymać.

Wprowadzenie systemu P1 ma być ułatwieniem także dla lekarzy i farmaceutów - dzięki m.in. e-recepcie. Po jej wystawieniu przez lekarza pacjent, który będzie korzystał z IKP, otrzyma e-mailem lub sms-em kod recepty, który poda farmaceucie. Na tej podstawie zostanie ona zrealizowana. Możliwe będzie też częściowe realizowanie recept - każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.

Pacjent, który nie zdecyduje się na korzystanie z IKP, otrzyma od lekarza przypominający obecną receptę wydruk, na którym znajdą się podstawowe informacje o zapisanym leku, dawkowaniu oraz specjalny kod kreskowy dla farmaceuty. Wydruk będzie możliwy także w przypadku e-skierowania oraz e-zlecenia na wyroby medyczne.

Obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept ma wejść dopiero od sierpnia 2016 r. Do tego czasu będzie obowiązywał okres przejściowy, tzn. lekarze będą mogli wystawiać tradycyjne recepty lub e-recepty i ewentualne wydruki informacyjne dla osób niekorzystających z IK

Od marca 2017 r. obowiązkowe ma być wystawianie e-skierowań oraz e-zleceń, zaś obowiązek przekazywania wszystkich danych przez świadczeniodawców ma wejść od sierpnia 2017 r.

CSIOZ podlega resortowi zdrowia i realizuje projekty informatyzacji ochrony zdrowia. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy