24.02.2024

Komorowski: przedstawię projekt ustawy dotyczącej wspierania innowacyjności

opublikowano: 2015-02-19 przez:

W przyszłym tygodniu kancelaria prezydenta przedstawi projekt ustawy dotyczącej wspierania innowacyjności gospodarki – zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski w czwartek w Warszawie podczas spotkania z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej.

Komorowski mówił podczas swojego wystąpienia, że jego kancelaria za około tydzień przekaże do konsultacji i opiniowania projekt kolejnej ustawy.

„To jest ustawa, która ma pomóc w koordynacji przedsięwzięć ważnych z punktu widzenia innowacyjności polskiej gospodarki pomiędzy biznesem, gospodarką a szkolnictwem wyższym i instytucjami badawczo-rozwojowymi, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmu wsparcia dla ambitnego przedsięwzięcia, ambitnego zamysłu, jakim jest wspieranie (...) zwiększonego udziału przedsiębiorców, przemysłu w badaniach na rzecz innowacyjności” – powiedział prezydent.

„Mam nadzieję, że ten projekt będzie następnym wspólnym dziełem na rzecz unowocześnienia i wzmocnienia polskiej przedsiębiorczości” – dodał.

Komorowski prosił zebranych przedsiębiorców o wsparcie innego projektu przygotowanego przez prezydencką kancelarię, który znajduje się obecnie w parlamencie. Chodzi o zmiany w Ordynacji podatkowej. Jak wskazywał prezydent, projekt ten mówi o tym, że „państwo, biorąc podatki, szanuje podatnika m.in. w ten sposób, że niejasności prawa mają być tłumaczone na korzyść podatnika, a nie urzędników”.

„Ta ustawa już jest w polskim parlamencie, wymaga wsparcia, wymaga promocji we wspólnie pojętym interesie polskiej gospodarki” – podkreślał.

Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewiduje, że wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. W projekcie zaproponowano też ograniczenie możliwości nadania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy do przedawnienia zobowiązania podatkowego zostało mniej niż 3 miesiące. Projekt przewiduje, że podatnik korygujący deklarację podatkową nie będzie musiał pisać i wysyłać organom skarbowym uzasadnienia korekty, chyba że zostanie o to poproszony. Zniesiony ma być też obowiązek wydawania postanowień przez organy podatkowe w sprawach, w których wartość podatku nie przekracza 3-krotności opłaty pocztowej za list polecony.

Prezydent wskazywał, że przypadającą w tym roku rocznicę działalności KIG można odnieść do 25 lat wolności w Polsce. Nie ma wolności bez przedsiębiorczości, która jest gwarantem rozwoju gospodarczego – podkreślał.

Jak mówił, polska wolność to także wolność gospodarcza i wolność w zakresie „rządzenia się samemu w wymiarze politycznym, w wymiarze zarządzania obszarami Polski w wyniku reformy samorządowej, ale także wolność wyrażająca się w zarządzaniu sprawami istotnymi dla poszczególnych środowisk”.

Wspominając przemiany 1989 roku, Komorowski mówił: „Walcząc o wolność mówiliśmy, że nie ma wolności bez solidarności; wtedy chodziło o konkretną Solidarność – związek zawodowy; dziś możemy jednak powtórzyć: nie ma wolności bez solidarności - myśląc bardziej o solidarności ogólnonarodowej, solidarności społecznej i solidarności europejskiej”.

Na uroczystości z okazji 25-lecia KIG, poza przedstawicielami biznesu, zostali zaproszeni m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, premier Węgier Viktor Orban, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, a także byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski.

Krajowa Izba Gospodarcza skupia ponad 150 organizacji biznesowych, w tym regionalne izby gospodarcze. Powstała w 1990 r. Jest członkiem Eurochambres, czyli Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo–Handlowych i Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. KIG ma też podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie. Od 2008 r. wiceprezesem Eurochambres jest prezes KiG Andrzej Arendarski.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy