17.01.2022

Szczurek: w 2015 r. PKB na głowę sięgnie 71 proc. średniej unijnej

opublikowano: 2014-10-08 przez:

W przyszłym roku PKB na głowę w Polsce, po uwzględnieniu siły nabywczej, wyniesie 71 proc. średniej unijnej - powiedział w środę w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek. Przyczyni się do tego - jego zdaniem - przyspieszenie popytu krajowego oraz wzrost inwestycji.


Szef resortu finansów podkreślił podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na przyszły rok, że PKB na głowę w Polsce w 2003 roku wynosiło 49 proc. średniej unijnej, a w ubiegłym roku 68 proc. "To ciągle nie zaspokaja naszych ambicji. Jeszcze nigdy w historii doganianie poziomu naszego dochodu nie było tak szybkie, jak w ciągu ostatnich lat" - zaznaczył.

Sprzyjają temu jednak - jak podkreślił - niekorzystne okoliczności związane z przedłużającą się stagnacją w UE. "Produkcja pozostaje tam poniżej poziomu z 2008 roku, a rozwój gospodarki całej UE ma się gorzej niż w Japonii po kryzysie lat 90., a także gorzej niż w Europie po wielkim kryzysie z 1929 roku. To nie jest korzystne otoczenie zewnętrzne. Stanowi nie lada wyzwanie dla polskich firm, a przez to i gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego i budżetu państwa" - mówił Szczurek.

Podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za przyspieszenie tempa wzrostu PKB - jego zdaniem - jest przyspieszenie popytu krajowego do 3,5 proc. w 2014 r. A to wynika - jak podkreślił - z szybszego tempa wzrostu inwestycji prywatnych, a także szybszego tempa wzrostu spożycia prywatnego, dzięki poprawie sytuacji dochodowej gospodarstw domowych.

"Zakładamy, że w przyszłym roku wzrost popytu krajowego przyspieszy do 3,8 proc., a to dzięki dalszej poprawie na rynku pracy, ale także dzięki działaniom rządu m.in. zwiększeniu waloryzacji emerytur i rent oraz zwiększeniu pomocy państwa dla rodzin z dziećmi w ramach ulgi podatkowej" - przekonywał Szczurek. (PAP)


 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy