29.03.2024

Porozumienie prawników apeluje o rzetelny wybór nowych sędziów TK

opublikowano: 2015-09-25 przez:

O rzetelne i jawne dla opinii publicznej przeprowadzenie przez Sejm wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wybór kandydatów wyróżniających się wiedzą prawniczą oraz gwarantujących bezstronność apeluje Porozumienie samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych.

Deklarację Porozumienia podpisali w czwartek przedstawiciele kilkunastu organizacji reprezentujących różne zawody prawnicze. Celem Porozumienia jest instytucjonalizacja dialogu i wspólne wypracowywanie stanowisk w sprawach dotyczących szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.
W skład Porozumienia weszli przedstawiciele: Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, Krajowej Rady Notarialnej, Stowarzyszenia Notariuszy RP, Krajowej Rady Komorniczej, Krajowej Rady Kuratorów, Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych, Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych, Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Frontis.
W deklaracji podkreślono, że aby wypełniać swe funkcje, zawody prawnicze potrzebują reform opartych na spójnej wizji, do której realizacji niezbędna jest „długofalowa strategia wykraczająca poza perspektywę kadencji władzy ustawodawczej i wykonawczej”.
„Chcemy porządnego prawa, które byłoby pisane w sposób fachowy i przejrzysty. Oczekujemy, że ustawodawcy będą pytali i brali pod uwagę zdanie tych, którzy działają w przestrzeni wymiaru sprawiedliwości i wiedzą, jak to prawo działa potem w praktyce” – powiedział sędzia Maciej Strączyński, prezes Iustitii, które jako pierwsze objęło przewodnictwo w Porozumieniu.
„Widzimy potrzebę wspólnego działania wszystkich zawodów prawniczych, tak aby prawo pisali nie tylko teoretycy i politycy” – mówił prezes NRA mec. Andrzej Zwara.
Termin zgłaszania kandydatów na pięciu nowych sędziów TK mija 30 września. „Ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne może rodzić to pokusę pośpiesznego przeprowadzenia procedury zgłaszania i oceny kandydatów oraz zastosowania kryteriów politycznych w wyborze” – napisano.
Przypomniano, że od wielu lat organizacje obywatelskie i prawnicze apelują o takie postępowanie, które umożliwiłoby opinii publicznej zapoznanie się z kandydatami oraz szerszą nad nimi dyskusję. „Koniecznym tego warunkiem jest zapewnienie odpowiedniego czasu między zgłaszaniem kandydatów a wyborem sędziów przez Sejm” – czytamy.
Według „Gazety Wyborczej”, profesorowie prawa Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak będą kandydatami PO do TK. Kandydatów na dwa pozostałe miejsca mają – według ustaleń z PO – zgłosić kluby PSL i SLD.
Za sprzeczny z Kartą Praw Podstawowych UE i nadto ingerujący w zasady tajemnicy zawodowej Porozumienie uznało senacki projekt ws. kontroli operacyjnej i zasad pobierania bilingów.
Ponadto przyjęto stanowisko dotyczące zasad procesu legislacyjnego, w którym wyrażono dezaprobatę dla praktyki konsultacji projektów aktów prawnych stosowanej w ostatnich latach i zaapelowano o rzeczywiste zasięganie opinii zawodowych środowisk prawniczych oraz rzetelne branie ich pod uwagę.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy