29.03.2024

Podpisano rozporządzenia o stawkach dla prawników

opublikowano: 2015-07-31 przez:

Resort sprawiedliwości poinformował w czwartek, że minister Borys Budka podpisał rozporządzenia o opłatach za czynności adwokatów i radców prawnych i koszty pomocy prawnej z urzędu, podnosząc stawki w niektórych sprawach.

Zarazem podano, że trwają prace nad systemowym rozwiązaniem tych kwestii.
„Podpisane rozporządzenia są wynikiem analizy postulatów i dyskusji prowadzonej z władzami Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych od chwili objęcia stanowiska ministra sprawiedliwości przez Borysa Budkę w maju 2015 r.” – zapewniło ministerstwo.
Wysokość stawek została określona w rozporządzeniu wydanym w 2002 r. przez ówczesnego ministra Grzegorza Kurczuka. Jak napisało ministerstwo, tamte stawki uwzględniały ówczesne realia, które przez ostatnie lata uległy zmianie. Według resortu, obecnie bardziej skomplikowane pod względem prawnym stały się np. sprawy o opróżnienie lokalu mieszkalnego, ze skargi na czynności komornika, o nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy, a także o świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego. „Konieczne zatem stało się dokonanie ponownego oszacowania wymaganego nakładu pracy ze strony adwokata i radcy prawnego, które uzasadnia podwyższenie stawek minimalnych”.
Zmiany – jak podano – dotyczą stawek minimalnych w sprawach o: opróżnienie lokalu mieszkalnego (ze 120 na 240 zł), spraw ze skargi na czynności komornika (z 60 na 120 zł), nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy (z 60 na 180 zł), spraw o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego (z 60 na 180 zł). Rozporządzenie określa na poziomie 90 zł stawkę minimalną dot. działań adwokatów i radców we wstępnej fazie postępowań o wykroczenia. Zróżnicowano np. stawkę za proste pismo procesowe i za skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Jednocześnie resort podał, że prowadzi prace nad zmianami systemowymi dotyczącymi opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Niedawno prezydium NRA postanowiło wycofać swych przedstawicieli z grupy roboczej pracującej nad projektem nowych rozporządzeń. „Decyzja podyktowana jest nierealizowaniem przez Ministra Sprawiedliwości własnych obietnic, pozorowaniem prac i lekceważeniem postulatów” – poinformowała 21 lipca adwokatura ogłaszając swą decyzję. Adwokatura wskazywała, że proponowano im jedynie zmianę sposobu wyliczenia opłat, nieprzynoszącą w rzeczywistości skutku w postaci zwiększenia stawek taks. „Nie chcemy brać udziału w dyskusji o tym, jak podwyższyć stawki, żeby ich nie podwyższyć” – napisało wtedy prezydium NRA.
Krajowa Rada Radców Prawnych postanowiła pozostać w dalszych rozmowach z ministerstwem. Na czwartkowym nadzwyczajnym posiedzeniu rady za kontynuacją negocjacji opowiedziało się 37 jej członków; jedynie 2 było przeciw.
Jak powiedział po tym posiedzeniu dziennikarzom prezes KRRP Dariusz Sałajewski, choć rozporządzenie nie w całości realizuje postulaty jego środowiska, to przyjmuje je z zadowoleniem. „Ważne, że stawki zostały zwaloryzowane – choć nie tyle, ile byśmy chcieli” – dodał.
Wiceprezes rady Arkadiusz Bereza dodał, że trudniejszym zadaniem będzie kompleksowe uregulowanie spraw ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu, ale jego zdaniem, dalsze rozmowy pozwolą na pozytywne załatwienie tej kwestii.
(PAP)

 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy