23.04.2024

Orzeczenie z dnia 28 marca 2017 r., Sygn. akt: D 70/2016

opublikowano: 2017-05-30 przez:

Orzeczenie z dnia 28 marca 2017  r.,  Sygn. akt: D 70/2016
Orzeczenie prawomocne
 
Przewodniczący: radca prawny Michał Rajski
Członkowie: radca prawny Gerard Madejski
radca prawny Tomasz Majorowicz
         Protokolant: Justyna Karnawalska
Magdalena Wojtasiewicz 
 
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. po rozpoznaniu na rozprawie […] r., […] r., oraz […] r. w W. sprawy przeciwko radcy  prawnemu P., […], obwinionemu o to, że:
1.W okresie […] roku świadczył usługi prawne na rzecz R. polegające na doradztwie, a także zastępstwie procesowym w sprawie z powództwa R. przeciwko S.(1) toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] podczas gdy świadczenie pomocy prawnej w tym zakresie stwarzało znaczne zagrożenie naruszenia tajemnicy radcowskiej albo posiadana przez radcę prawnego wiedza o sprawach poprzedniego klienta, na rzecz którego radca prawny uprzednio wykonywał czynności zawodowe tj. S.(1) dawała nowemu klientowi nieuzasadnioną przewagę tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 26 ust 1, 28 ust 3, art. 15 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22  listopada 2014 roku w zw. z art 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych  (Dz. U, z 2016 r., poz. 233)
2.W bliżej nie ustalonym okresie, nie wcześniej niż […] roku radca prawny ujawnił Informacje dotyczące klienta S.(1), R. które radca prawny powziął od klienta bądź uzyskał w związku z wykonywaniem czynności zawodowych na rzecz S.(1) a następnie wykorzystał te informacje w sprawie z powództwa R. przeciwko S.(1) toczącej się przed Sądem Okręgowym w W. […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] poprzez formułowanie w imieniu R. pisma procesowego z dnia […] roku zawierającego te informacje tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 15 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 roku w zw. z art 64 ust 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 233)
3.W okresie od […] roku świadczył usługi prawne na rzecz K. poprzez świadczenie zastępstwa procesowego w sprawie z Jego powództwa przeciwko S.(1) toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] podczas gdy świadczenie pomocy prawnej w tym zakresie stwarzało znaczne zagrożenie naruszenia tajemnicy radcowskiej albo posiadana przez radcę prawego wiedza o sprawach poprzedniego klienta, na rzecz którego radca prawny uprzednio wykonywał czynności zawodowe tj. S.(1) dawała nowemu klientowi nieuzasadnioną przewagę tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 26 ust 1, 28 ust. 3 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst Jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 roku w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (dz. U. z 2016 r. poz. 233)
 
orzeka:
 
  1. Uznaje radcę prawnego P., […], winnym zarzucanego wnioskiem o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 26 ust. 1, art. 28 ust. 3, art. 15 ust. 1  Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 1 ustawy o radcach prawnych wymierza karę upomnienia; 
  2. Uznaje radcę prawnego P., […], winnym zarzucanego wnioskiem o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 15 ust. 1  Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy o radcach prawnych wymierza karę nagany; 
  3. Uznaje radcę prawnego P., […],, winnym zarzucanego wnioskiem o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z zasadami wyrażonymi w art. 26 ust. 1, 28 ust. 3 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za czyn ten na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 1 ustawy o radcach prawnych wymierza karę upomnienia; 
  4. Na podstawie art. 651 ust. 1 ustawy o radcach prawnych kary orzeczone w pkt 1,2,3 łączy w ten sposób, że orzeka jako karę łączną karę nagany; 
  5. Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądza od obwinionego radcy prawnego P., […], na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę P., […],  zł (P., […], złotych).
Uzasadnienie
 
Dnia P., […], roku Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W.  (dalej: „Rzecznik”) wniósł do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. (dalej: „Sąd”), wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko radcy prawnemu P. wpisanemu na listę radców prawnych, prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w W., pod nr […] (dalej: „Obwiniony”).
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego postawił Obwinionemu zarzut nienależytego wykonywania zawodu radcy prawnego polegające na tym że:
 
  1. W okresie […] roku świadczył usługi prawne na rzecz R. polegające na doradztwie, a także zastępstwie procesowym w sprawie z powództwa R. przeciwko S.(1) (dalej: „Pokrzywdzony”) toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] podczas gdy świadczenie pomocy prawnej w tym zakresie stwarzało znaczne zagrożenie naruszenia tajemnicy radcowskiej albo posiadana przez radcę prawego  wiedza o sprawach poprzedniego klienta, na rzecz którego radca prawny uprzednio wykonywał czynności zawodowe tj. S.(1) dawała nowemu klientowi nieuzasadnioną przewagę tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 26 ust. 1, 28 ust. 3, art. 15 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 roku ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn.zm.) oraz w związku z art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 tejże ustawy; 
  2. W bliżej nie ustalonym okresie, nie wcześniej niż […] roku radca prawny ujawnił informacje dotyczące klienta S.(1), R. które radca prawny powziął od klienta bądź uzyskał w związku z wykonywaniem czynności zawodowych na rzecz S.(1) a następnie wykorzystał te informacje w sprawie z powództwa R. przeciwko S.(1) toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] poprzez formułowanie w imieniu R. pisma procesowego z dnia […] roku zawierającego te informacje tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 15 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 roku ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn.zm.) oraz w związku z art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 tejże ustawy; 
  3. W okresie od […] świadczył usługi prawne na rzecz K. poprzez świadczenie zastępstwa procesowego w sprawie z jego powództwa przeciwko S.(1) toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] podczas gdy świadczenie pomocy prawnej w tym zakresie stwarzało znaczne zagrożenie naruszenia tajemnicy radcowskiej albo posiadana przez radcę prawego  wiedza o sprawach poprzedniego klienta, na rzecz którego radca prawny uprzednio wykonywał czynności zawodowe tj. S.(1) dawała nowemu klientowi nieuzasadnioną przewagę tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 26 ust. 1, 28 ust. 3 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 roku w związku z art. 64 ust. 1 z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn.zm.);
  4. Na rozprawie przed Sądem dnia 20 stycznia 2017 roku Rzecznik sprostował oczywistą omyłkę pisarską w punktach 1 i 2 wniosku o ukaranie w ten sposób, że w miejsce cyfry XXVI wpisane być powinny cyfry XXIV.
 
Na podstawie całokształtu materiału dowodowego, ujawnionego w toku rozprawy głównej, Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Od dnia […]r. Obwiniony był pełnomocnikiem S.(1) tj. od czasu gdy zostało udzielone mu pełnomocnictwo ogólne procesowe przez ówczesny Zarząd Pokrzywdzonego. Zakres umocowania […] r. został rozszerzony na sprawy egzekucyjne.
Dnia […] r. Pokrzywdzona, w której imieniu działał  Obwiniony, wniósł do Sądu Okręgowego w W. […] Wydział Gospodarczy pozew o zapłatę przeciwko P. S.A. z siedzibą w  i F. S.A. z siedzibą w W..
[…] r. Pokrzywdzona cofnęła udzielone Obwinionemu pełnomocnictwa : procesowe ogólne z dnia […] r. do reprezentowania S.(1) przed sądami powszechnymi, z dnia […] r. do reprezentowania S.(1) w postepowaniach egzekucyjnych oraz pełnomocnictwo udzielone w dniu […] r. do reprezentowania Zarządu Pokrzywdzonego w sprawach wytoczonych na podstawie art. 42 § 4 Prawa spółdzielczego przez Zarząd przeciwko S.(1) z siedzibą w W. o uchylenie uchwał Walnego Zgromadzenia S.(1) z siedzibą w W..
Tego samego dnia, tj. […] Pokrzywdzona udzieliła Obwinionemu pełnomocnictwa do reprezentowania jej przed Sądem Okręgowym w W. […] Wydział Gospodarczy w sprawach o sygn. akt […] i sygn. akt […] przeciwko F. S.(1)A. w W. i P. S.(1)A. w W. o zapłatę. 
Dnia […] r. R., S.(1) w W. podjęła uchwałę nr […] którą zobowiązała ona Kierownika Administracji O.(1)a […] w W. do zawarcia z Obwinionym umowy o świadczenie obsługi prawnej związanej z:
  1. oceną projektu uchwały Walnego Zgromadzenia S.(1) w W. o podziale S.(1) poprzez utworzenie S.(2) w W. oraz sposobu, w jaki powyższa uchwała została poddana pod głosowanie,
  2. reprezentowaniem przed Sądami Powszechnymi w W. R. w W. w sprawie o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę podziałową.
R. dnia […] r. udzieliła Obwinionemu pełnomocnictwa do reprezentowania jej przed Sądem Okręgowym w W. w sprawie z jej powództwa o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę Walnego Zgromadzenia pozwanej S.(1) w W. o podziale tejże spółdzielni w ten sposób, że z jej wyodrębnionej organizacyjnie jednostki, jaką jest O.(1 )zostaje utworzona S.(2) w W.. 
W dniu […] r. pomiędzy Pokrzywdzoną i Obwinionym zostało zawarte Porozumienie o rozwiązaniu umów, na podstawie którego rozwiązano umowy o świadczenie obsługi prawnej […] oraz […] z dnia […] r pomiędzy S.(2) , Administracja O.(2) a Obwinionym.
Dnia […] r. R., S.(1) z siedzibą w W. reprezentowana przez Obwinionego wystosowała przeciwko Pokrzywdzonej wniosek o wyrażenie zgody na złożenie pisma przygotowanego wraz z Pismem przygotowawczym powodowej R., S.(1) w W.. Obwiniony zawarł we wniosku stwierdzenia dotyczące :
  1. Przez długie lata istnienia pozwanej S.(1)  było dla wszystkich jasnym, że z przyczyn wskazanych powyżej wszyscy jej członkowie maja takie same prawa, w szczególności równe prawa co do czerpania zysków z działalności gospodarczej S.(1), polegającej na realizowaniu Inwestycji na niezabudowanych działkach gruntu, stanowiących nieruchomości wspólne. Dowodem na to jest Uchwała nr […] Walnego Zgromadzenia Członków S.(1) w W. odbywającego się w dniach […] r. w sprawie zasad podziału zysku netto przeznaczonego do podziału na Osiedla osiągniętego ze sprzedaży lokali i miejsc postojowych w budynku realizowanym w ramach działalności gospodarczej (załącznik nr […] – kopia Uchwały […] ). W § 1 powyższej Uchwały określono ogólną zasadę, zgodnie z którą zysk z działalności inwestycyjnej pozwanej S.(1) będzie dzielony „na wszystkie Osiedla S.(1). Z kolei w § 2 Uchwały Nr […] znajdujemy ustalenia dotyczące podziału zysku w przypadku realizacji inwestycji pod nazwą „G.”. Po zakończeniu inwestycji zysk, który przyniosła realizacja budynku mieszkalnego wielorodzinnego pod nazwą „G.” został podzielony pomiędzy wszystkie O. pozwanej S.(1), a w tym i O.(1). (str. […])
  2.  Przykładem ilustrującym tezę, że wszystkie Osiedla pozwanej S.(1) korzystały nie tylko z zysków przez nią wypracowanych, lecz także ponosiły negatywne konsekwencje prowadzone przez pozwaną działalności gospodarczej, może być przykład budynku biurowo – usługowego, który usytuowany jest przy ul. […] (zob. punkt […]. Pozwu), czyli w granicach administracyjnych O.(2) i w związku z tym, przy zastosowaniu tzw. zasady terytorialnego podziału miałaby ona przypaść nowopowstającej S.(3) w W. kwota […] zł przekazana przez S.(1) z powyższego tytułu nie pochodziła wyłącznie ze środków O.(2) lecz ze środków Biura Zarządu. Przypomnieć należy, że O.(1) podobnie, jak i inne Osiedla pozwanej S.(1) finansuje działalność Biura Zarządu poprzez comiesięczne odprowadzanie z opłat czynszowych członków z O.(1) tzw. odpisu na Zarząd, wyliczonego w oparciu o łączną powierzchnie lokali mieszkalnych, wraz z przynależnościami, lokali użytkowych oraz miejsc postojowych, czyli powierzchnię, która służyła wyliczeniu wskaźnika podziałowego, wynoszącego dla O.(1)[…] (str. […])
  3. Gdyby pozwana S.(1) w W. chciała być konsekwentna w powyższym stanowisku, to powinna również stwierdzać, że ewentualne wydzielenie S.(3) w W., S.(4) w W., S.(5) w W., S.(6) w W. winno nastąpić tylko i wyłączenie z majątkiem w postaci działek gruntu zbudowanych istniejącymi budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, czyli bez nieruchomości stanowiących budynki i lokale użytkowe, oraz bez prawa użytkowego wieczystego działek gruntu dotychczas niezabudowanych. Czynności procesowe podejmowane przez S.(1) w W. w toku postępowania, które toczy się przed Sądem Okręgowym w W. w sprawie o sygn.  akt […], mają jednak ułatwić, jak najszybsze wydzielenie się powyższych Spółdzielni, wraz ze składnikami majątku wspólnego usytuowanymi w ich Osiedlach, bez dokonania jakichkolwiek spłat z tego tytułu. (str. […])
  4. W świetle poniżej przedstawionych faktów nie można dać wiary tego rodzaju twierdzeniom pozwanej Spółdzielni. Świadczy o tym chociażby Wniosek obowiązanego o uchylenie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia (załącznik nr […] – kopia Wniosku), który został złożony do Sądu Okręgowego w W. […] r. przez S.(1) w W. w toku postepowania o sygn. akt […]. Nie może budzić żadnej wątpliwości, że celem powyższego Wniosku jest umożliwienie czterem Osiedlom, których dotyczyły uchwały nr […] - […] podjęte przez Walne Zgromadzenie pozwanej Spółdzielni obradujące w częściach w dniach od […] do […] r., wydzielenie się z dotychczasowej Spółdzielni wraz z wszystkimi składnikami majątku wspólnego, które znajdują się w tych Osiedlach. (str. […])
  5. Należy podkreślić, że działaniom tym towarzyszy eliminowanie z grona członków S.(1) w W. tych członków, którzy nie akceptują sposobu podziału pozwanej Spółdzielni forsowanego przez cztery Osiedla. Przykładem takiego działania jest podjęcie w dniu […] r. przez Radę Nadzorczą S.(1)  w W. Uchwały nr. […] o wykreśleniu z rejestru członków Pana C. (załącznik nr […] – kopia Uchwały […]), który występuje po stronie powodowej w sprawie o sygn. akt […], która toczy się przed Sądem Okręgowym w W.. Jak wynika to z uzasadnienia Wniosku obowiązanego o uchylenie postanowienia o udzielenie zabezpieczenia podjęcie tej uchwały ma być przesłanką umożliwiającą uchylenie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia z dnia […]. (str. […])
  6. Opóźnianie rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma na celu doprowadzenie do podziału pozwanej Spółdzielni w sposób, wynikający z uchwał podjętych przez Walne Zgromadzenie odbywające się w częściach w dniach od […] do […] r., który został zakwestionowany w toku postępowania o sygn.. akt […], toczącego się przed Sądem Okręgowym w W. .
Zgodnie z protokołem przesłuchania S. przez Okręgowy Sąd Dyscyplinarny dnia […] r. Obwiniony pełnił usługi na rzecz Pokrzywdzonego od […] r. (o.(3)) a po paru latach świadczył usługi na rzecz wszystkich […] osiedli wchodzących w skład pokrzywdzonego. Pierwszą sprawą w której Obwiniony świadczył usługi prawne była nieruchomość przy ulicy […]. Obwiniony był także pełnomocnikiem komitety organizacyjnego […] tj. budynku mieszkalnego, który chciał się wydzielić ze spółdzielni. Obwiniony tworzył także pisma procesowe dla komitetu, które następnie były składane w S.(1).
 
Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie:
pełnomocnictwa dla radcy prawnego udzielone przez S.(1) z dnia […] roku, […] roku, […] roku, oświadczenia S.(1)  z dnia […] roku, porozumienie z dnia […] roku, pełnomocnictwa z dnia […] roku, Uchwały R. z dnia […] roku, pisma z dnia […] roku, pozwu z dnia […] roku, pełnomocnictwa z dnia […] , pisma procesowego z dnia […] roku, protokół przesłuchania świadka S., akt sprawy […]z powództwa Komitetu Organizacyjnego S. przeciwko S.(1), pismo obwinionego złożone do akt sprawy dnia […] roku.
 
Oceniając ustalenia stanu faktycznego Okręgowy Sąd Dyscyplinarny zważył, co następuje:
Zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że Obwiniony dopuścił się zarzucanych  mu we wniosku o ukaranie czynów.
W ocenie składu orzekającego faktem bezspornym jest świadczenie przez Obwinionego pomocy prawnej na rzecz Pokrzywdzonej od […] roku co najmniej do […] roku. W czasie świadczenia pomocy prawnej Obwiniony wszedł w posiadanie szeregu informacji związanych z funkcjonowaniem Pokrzywdzonej, w tym w szczególności, jej stosunków wewnętrznych, zobowiązań i wierzytelności. Ponadto zebrany materiał dowodowy wskazuje że Obwiniony po zakończeniu współpracy z Pokrzywdzoną nawiązał współpracę i świadczył pomoc prawną na rzecz R. polegającą na doradztwie, a także zastępstwie procesowym w sprawie z powództwa R. przeciwko Pokrzywdzonej toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] oraz Komitetem Organizacyjnym S. (dalej: K.) polegającą na doradztwie, a także zastępstwie procesowym w sprawie toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […]. Powyższe potwierdzają zebrane w aktach sprawy dokumenty a w szczególności dokumenty pełnomocnictw i zawarte w aktach sprawy dyscyplinarnej dokumenty podpisane przez Obwinionego, jak i zostały przyznane przez Obwinionego w toku postępowania dyscyplinarnego.
W ocenie sądu czyny te stanowią dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 26 ust. 1, 28 ust. 3, art. 15 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, którego tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 roku ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn.zm.) w związku z art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 tejże ustawy;
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 26 ust. 1 radca prawny nie może świadczyć pomocy prawnej, jeżeli wykonywanie czynności zawodowych naruszałoby tajemnicę zawodową lub stwarzało znaczne zagrożenie jej naruszenia, ograniczające jego niezależność, albo posiadana przez radcę prawego wiedza o sprawach innego klienta lub osób na których rzecz uprzednio wykonywał czynności zawodowe dawała nowemu klientowi nieuzasadnioną przewagę.
Tajemnica zawodowa została zdefiniowana w art. 15 kodeksu Etyki Radcy Prawnego, i stanowi że radca prawny jest obowiązany dochować w tajemnicy wszystkie informacje dotyczące klienta i jego spraw, ujawnione radcy prawnemu przez klienta bądź uzyskane w inny sposób w związku z wykonywaniem przez niego jakichkolwiek czynności zawodowych, niezależnie od źródła tych informacji oraz formy i sposobu ich utrwalenia.
Stanowiący drugą podstawę pierwszego zarzutu stawianego Obwinionemu przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego art. 28 ust. 3 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego stanowi, że radca prawny nie może być pełnomocnikiem klienta, którego interesy są sprzeczne z interesami osób, na których rzecz radca prawny uprzednio wykonywał czynności zawodowe w tej samej sprawie lub sprawie z nią związanej.
W ocenie sądu świadczenie pomocy prawnej na rzecz R. oraz K. w sprawie, w której stroną przeciwną jest były klient Obwinionego stwarza znaczne zagrożenie naruszenia tajemnicy zawodowej. Niewątpliwie Obwiniony reprezentując w postępowaniu […] Zarząd S.(1) powziął w związku z prowadzeniem tej sprawy jak i w czasie wcześniejszego prowadzenia spraw S.(1) informacje, które mogły zostały użyte podczas prowadzenia spraw na rzecz R. oraz K.. W ocenie Sądu sam fakt występowania i podnoszenia tych okoliczności, stanowi wyczerpanie znamion czynu zawartego w art. 26 ust. 1 w związku z art. 15 kodeksu etyki radcy prawnego polegającego na świadczeniu przez Obwinionego pomocy prawnej na rzecz R. w warunkach stwarzających znaczne zagrożenie naruszenia tajemnicy zawodowej a posiadana przez radcę prawego  wiedza o sprawach innego klienta lub osób na których rzecz uprzednio wykonywał czynności zawodowe dawała nowemu klientowi nieuzasadnioną przewagę.
Sąd oceniając stopień winy Obwinionego uznał, że w zakresie pierwszego oraz trzeciego czynu zawartego we wniosku o ukaranie, nie jest znaczny, a to z uwagi na fakt, że członkami Pokrzywdzonego tj. S.(1) są m. in. te same osoby co wchodzące w skład R. oraz K. oraz fakt że zarząd S.(1) w składzie sprzed […] roku, w którego imieniu działał Obwiniony, zaskarżył uchwałę […] w postępowaniu prowadzonym pod sygn. akt  […], zaś postępowanie […] z powództwa R., której pełnomocnikiem był Obwiniony dotyczyło tej samej sprawy, tj. uchwały […] dotyczącej podziału spółdzielni. W ocenie Sądu Obwiniony mógł  działać w przeświadczeniu, iż skoro interesy obydwu ww. podmiotów są zbieżne, ryzyko naruszenia tajemnicy zawodowej jest minimalne.
Sytuacja jednak zmieniła się wobec faktu zmiany składu zarządu S.(1) i cofnięcia powództwa w sprawie […][…]roku przez Pokrzywdzonego oraz jednoczesnego cofnięcia Obwinionemu pełnomocnictwa w tej sprawie. W ocenie sądu Obwiniony sporządzając pismo procesowe w imieniu R. w dniu […] 2016 roku, tj. cztery miesiące po wypowiedzeniu mu pełnomocnictwa przez Pokrzywdzonego do działania w jej imieniu w sprawie […] oraz dwa miesiące po rozwiązaniu umowy oświadczenie pomocy prawnej pomiędzy Pokrzywdzonym i Obwinionym, winien był brać pod uwagę fakt, iż ujawniając fakty z tamtych postępowań, które poprzednio prowadził w podobnej sprawie może doprowadzić do ujawnienia tajemnicy zawodowej a tym samym, swoim zachowaniem naruszyć art. 15 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego.
W ocenie sądu kluczową kwestią w sprawie jest fakt rozstrzygnięcia czy świadczenie pomocy prawnej na rzecz Pokrzywdzonego oraz świadczenie pomocy na rzecz Zarządu Pokrzywdzonego są tożsame. Klientem Obwinionego była S.(1) , to z nią miał podpisaną umowę Obwiniony nie zaś z jej Zarządem bądź jakikolwiek innym organem i to tajemnica zawodowa, którą Obwiniony posiadł w trakcie świadczenia pomocy prawnej dla Pokrzywdzonej korzystała z ochrony ujętej dyspozycja przepisu art. 26 ust. 1 kodeksu etyki radcy prawnego. Reprezentując Zarząd S.(1) w sprawie uchylenia uchwały Walnego Zgromadzenia S.(1) Obwiniony w rzeczywistości działał na rzecz Pokrzywdzonej reprezentowanej przez jej Zarząd.
 
W ocenie sądu Obwiniony dopuścił się także drugiego z czynów zarzucanych mu przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego, tj. tego że w bliżej nie ustalonym okresie, nie wcześniej niż […] roku Obwiniony ujawnił informacje dotyczące klienta S.(1) R., które radca prawny powziął od klienta bądź uzyskał w związku z wykonywaniem czynności zawodowych na rzecz S.(1), a następnie wykorzystał te informacje w sprawie z powództwa R. przeciwko S.(1) toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., […] Wydział Cywilny za sygn. akt […] poprzez formułowanie w imieniu R. pisma procesowego z dnia […] roku zawierającego te informacje, tj. o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego stypizowanego w art. 15 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego oraz w związku z art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 tejże ustawy;
Analiza zebranego materiału dowodowego, w szczególności pisma z dnia […] roku nie pozostawia wątpliwości, że w piśmie tym Obwiniony wykorzystał informacje które mógł powziąć w trakcie prowadzenia spraw S.(1) a w szczególności sprawy […]. Co więcej w piśmie procesowym z dnia […] roku  sporządzonym przez Obwinionego w imieniu R. Obwiniony przytacza szereg okoliczności, o których wiedzę mógł uzyskać m. in. w związku ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz Pokrzywdzonego. Nie można wykluczyć także tego, że wiedze tę posiadali także członkowie S.(1) wchodzący w skład R. czy K., jednakże lektura przytaczanych przez Obwinionego w piśmie z […] roku twierdzeń, w szczególności oznaczonych w wyliczeniu powyżej numerami od […] do […], przemawia za uznaniem, że informacje te Obwiniony uzyskał świadcząc pomoc prawną dla Pokrzywdzonego, a nie z innego źródła.
 
Uzasadniając wymiar kary Sąd ocenił, że nie ma dowodów, aby Obwiniony dopuścił się przewinień dyscyplinarnych w sposób umyślny, tzn. aby mając przekonanie o nieprawidłowym działaniu świadomie je podjął. Sąd uznał, że do popełnienia czynów doszło wskutek błędnego przekonania o dopuszczalności reprezentowania osiedli wchodzących w skład S.(1) z uwagi na uprzednie świadczenie pomocy prawnej na rzecz zarządu S.(1) w analogicznej sprawie zmierzającej do uchylenia uchwały Walnego Zgromadzenia S.(1).
Biorąc zatem pod uwagę okoliczności indywidualne dotyczące Obwinionego, rodzaj naruszenia, stopień winy oraz szkodliwość deliktu dla wizerunku samorządu zawodowego Sąd doszedł do przekonania, że adekwatną czynu będzie kara nagany, przewidziana w art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy o radcach prawnych.
O kosztach postępowania OSD orzekł na podstawie art. 706 ustawy o radcach prawnych, biorąc pod uwagę ilość czynności podjętych w postępowaniu.
 
(BU)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy