24.04.2024

Grabarczyk: przenoszenie sędziów wyłączną kompetencją ministra

opublikowano: 2014-11-26 przez: Mika Ewelina

W przypadku decyzji o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe, kompetencje powinny być zastrzeżone wyłącznie dla ministra, a nie wiceministrów - ocenił w środę minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Grabarczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka dodał, że MS nie będzie podtrzymywało poparcia dla poprawki do projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.), która dotyczy możliwości wykonywania przez wiceministrów uprawnienia ministra do przenoszenia sędziów.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji u.s.p. odbyło się w Sejmie we wrześniu. Dotyczy on m.in. kwestii żądania przez ministra akt sądowych, zwracania przez ministra uwag na piśmie prezesowi lub wiceprezesowi sądu oraz przepisów dotyczących odwoływania dyrektora sądu. Dostosowuje u.s.p. do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sprzed roku.

W początkach listopada podczas prac nad tym projektem w podkomisji zaakceptowano poprawkę, w myśl której wiceministrowie uzyskaliby kompetencję do przenoszenia sędziów na inne stanowisko służbowe. Rozwiązanie to wzbudziło krytykę środowiska sędziowskiego.

"Przyjęte rozwiązanie rozszerza zakres ingerencji administracji rządowej w pozycję i ustrój władzy sądowniczej" - pisała w swym stanowisku przed trzema tygodniami Krajowa Rada Sądownictwa. Z kolei Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" wskazywało wówczas, że "powierzenie urzędnikom państwowym w randze podsekretarzy stanu czynności władczych wobec sędziów zrównuje w istocie pod względem ustrojowym sędziów i urzędników, co jest naruszeniem konstytucyjnej zasady równowagi władz".

"Burza, która została wywołana w związku z pracami nad nowelizacją prawa o ustroju sądów powszechnych i zaproponowaną poprawką, aby decyzje o przenoszeniu sędziów mogli podpisać za ministra sekretarz bądź podsekretarze stanu, skłoniła mnie do pogłębienia refleksji nad konstytucyjnością tego rozstrzygnięcia" - przyznał Grabarczyk.

Wskazał, że przepisy przewidują dwie sytuacje - delegacji, bądź przeniesienia sędziego. "Należy rozróżniać te dwie sytuacje. (...) W przypadku przeniesienia sędziego kompetencje powinny być zastrzeżone wyłącznie dla ministra. W związku z tym nie będziemy w dalszych pracach nad nowelizacją popierali tej poprawki" - zaznaczył minister.

Grabarczyk dodał, że "będzie wdzięczny, jeśli sejmowa komisja sprawiedliwości podzieli tę opinię ministra".

W końcu stycznia Sąd Najwyższy w pełnym składzie podjął uchwałę stwierdzającą, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów wiceminister sprawiedliwości nie ma prawa, w zastępstwie ministra, podpisywać decyzji o przenoszeniu sędziów.

"Uchwała ta nie opierała się tylko na treści u.s.p., ale jej uzasadnienie ma głębokie oparcie w przepisach konstytucji. Podkreśla, że sędzia jest konstytucyjnym nosicielem władzy państwowej i ma wyższą pozycję ustrojową niż urzędnik ministerstwa, niebędący ministrem konstytucyjnym" - wskazywało stowarzyszenie "Iustitia". (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy