28.03.2024

W Warszawie rozpoczął się Kongres Praw Dziecka

opublikowano: 2014-11-05 przez: Mika Ewelina

W środę w Warszawie rozpoczął się Kongres Praw Dziecka, zorganizowany z okazji 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Staramy się nie rozmawiać o was bez was - zwrócił się do młodych ludzi RPD Marek Michalak.

Organizatorem kongresu jest Rzecznik Praw Dziecka, a gościem honorowym tego wydarzenia - Marta Santos-Pais, Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy Wobec Dzieci. Jak podkreślił Michalak, to właśnie przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci jest głównym tematem kongresu.

Kongres rozpoczął się od spotkania z młodzieżą w Teatrze Stara Prochownia, gdzie zaprezentowano książeczki opowiadające o tzw. protokołach fakultatywnych do Konwencji o prawach dziecka. Goście mieli także okazję obejrzeć nawiązujący do tej tematyki spektakl „Zły Pan” Teatru Andersena.

Michalak mówił, że kongres rozpoczyna się od spotkania z dziećmi, ponieważ nie wyobraża sobie, aby takie wydarzenie odbywało się bez udziału głównych zainteresowanych.

"Bardzo się cieszę, że wizytę w Warszawie zaczynam od spotkania z wami" - mówiła Santos-Pais do młodzieży. Wspominała, że była w Warszawie 25 lat temu, tuż po przyjęciu konwencji, a wcześniej uczestniczyła w jej redagowaniu. "To wspaniale widzieć, że ta konwencja jest wciąż żywa dzięki waszym wysiłkom" - podkreśliła.

Zaprezentowała książeczki na temat protokołów do konwencji, które powstały z jej inicjatywy; ich polską wersję przygotowało biuro RPD. "Zdajemy sobie sprawę, że gdy państwa ratyfikując jakąś konwencję zobowiązują się do przestrzegania jej zapisów, nie zawsze do końca rozumieją ich znaczenie. Te książeczki mają wyjaśniać, na czym polegają protokoły fakultatywne" - tłumaczyła Santos-Pais. Jak dodała, ponieważ dotyczą one praw dzieci i do nich są skierowane, powstały przy ich aktywnym udziale.

Michalak przypomniał, że Polska ratyfikowała dwa protokoły fakultatywne do konwencji, przed nami ratyfikacja trzeciego, który został już podpisany. "Rząd obecnie nad tym pracuje" - poinformował.

Santos-Pais wyjaśniła, że protokół ten dotyczy procedury składania zawiadomień i rozpatrywania skarg indywidualnych. "Kiedy jakieś dziecko chce się poskarżyć na złe traktowanie, może to zrobić w Polsce, a gdy to nie wystarczy, może zwrócić się Komitetu Praw Dziecka ONZ" - tłumaczyła.

Konwencja o prawach dziecka to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci, który powstał z inicjatywy Polski. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r., jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka - podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie - z wyjątkiem Somalii i USA - ją ratyfikowały. Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r.

Pierwszy protokół fakultatywny do konwencji dotyczy udziału dzieci w wojnach i konfliktach zbrojnych; drugi - handlu dziećmi, prostytucji nieletnich, wykorzystywania dzieci do pornografii.

Kongres Praw Dziecka potrwa do piątku. W środę po południu jego uczestnicy spotkają się z parlamentarzystami oraz przedstawicielami rządu podczas posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Na czwartek zaplanowana jest konferencja naukowa w Belwederze z udziałem m.in. Anny Komorowskiej. W piątek z kolei planowane jest spotkanie z organizacjami pozarządowymi. Kongres zakończy się w Krakowie spotkaniem z dziećmi w Stowarzyszeniu SIEMACHA. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy