25.04.2024

Steinhoff o ustawie przeciw wrogim przejęciom: racjonalna

opublikowano: 2015-07-27 przez:

Uchwalona niedawno ustawa przeciw wrogim przejęciom jest racjonalna; cele strategiczne, bezpieczeństwo polskiej gospodarki, są najważniejsze – mówi PAP Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i były wicepremier oraz minister gospodarki.

10 lipca Sejm uchwalił tzw. ustawę przeciwko wrogim przejęciom w spółkach Skarbu Państwa uznanych za strategiczne dla polskiej gospodarki. Za było aż 419 posłów, tylko 1 przeciw, 17 wstrzymało się od głosu.
„Zdecydowanie uważam, że jest to racjonalna ustawa. Porządkuje kwestie nadzoru właścicielskiego wobec firm o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki, choćby dla bezpieczeństwa energetycznego. Reguluje te sprawy podobnie jak ma to już miejsce w co najmniej kilku innych krajach Unii Europejskiej” – powiedział PAP dr Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i były minister gospodarki.
Ustawa o kontroli niektórych inwestycji nakłada na inwestorów obowiązek poinformowania Ministerstwa Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w spółce uznanej przez rząd za strategiczną. Minister skarbu mógłby zgłosić sprzeciw i zablokować taką transakcję. Na decyzję miałby 90 dni od otrzymania zgłoszenia, albo wszczęcia postępowania w tej sprawie.
„Ustawa ma charakter ogólny, jak każda, i jak każda po szczegółowe rozwiązania odsyła do aktów wykonawczych. Teraz Rada Ministrów będzie mogła na jej podstawie stworzyć listę takich chronionych przedsiębiorstw. Wierzę, że dobrze wywiąże się z zadania” – dodał Steinhoff. „Niektóre firmy mogą być prywatyzowane jedynie w oparciu o specyficzne regulacje. Owszem, to się będzie odbijało na wartości tych firm i będzie zmniejszać możliwości uzyskiwania środków ze sprzedaży akcji państwowych przedsiębiorstw. Ale cele strategiczne, bezpieczeństwo polskiej gospodarki, są ważniejsze. W naszym państwie trzeba podzielić generalnie firmy państwowe na takie, które mogą być prywatyzowane i takie, które w żadnej sytuacji nie powinny podlegać prywatyzacji, bądź podlegać przy szczególnych regulacjach. To wyjście naprzeciw tym potrzebom, które zgłaszano od dłuższego czasu” – wskazał.
„Przykładowo, ostatnio mieliśmy spór o prywatyzację PKP Energetyka. To właśnie jedna z firm, które moim zdaniem nie powinny być w takim trybie prywatyzowane, a przypisywanie sobie przez PKP jakiegokolwiek sukcesu związanego z tą prywatyzacją moim zdaniem jest absurdalne. Potrzeby fiskalne państwa czy też kwestie związane ze spłatą tak zwanego »historycznego zadłużenia« spółek z grupy PKP nie powinny przysłaniać specyfiki tej firmy, która jest w jakimś stopniu związana z całą ważną dla polskiej gospodarki infrastrukturą kolejową. Sprawa PKP Energetyka to jest przykład zdecydowanie złej prywatyzacji, to jest przykład dominacji fiskalizmu nad racjonalną polityką” – podkreślił ekspert.
„Mam nadzieję, że dzięki tej ustawie zmieni się podejście władz, urzędników czy menedżerów, a na planowanej liście znajdą się firmy, które mają rzeczywiście istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i strategicznych celów polskiej gospodarki. I nie będzie już więcej takich przypadków jak prywatyzacja PKP Energetyka” – podsumował dr Steinhoff.
Ustawa dotyczy następujących branż i rodzajów działalności gospodarczej: wykonywanie działalności operatora systemu przesyłowego gazu albo energii elektrycznej, wytwarzanie energii elektrycznej, produkcja benzyny lub oleju napędowego, transport rurociągowy oraz magazynowanie i przechowywanie ropy naftowej, transport benzyny lub oleju napędowego, produkcja chemikaliów, produkcja nawozów oraz wyrobów chemicznych, produkcja uzbrojenia lub sprzętu wojskowego.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy