28.03.2024

Senat zgłosił poprawki do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

opublikowano: 2014-10-09 przez:

Senat zajmował się w czwartek ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym. Izba zgłosiła poprawki. Zakładają one, że umowa o takim kredycie będzie miała formę aktu notarialnego, doprecyzowują też kwestie dodatkowych kosztów, jakie mogą ponosić kredytobiorcy.


Ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym wraz z zaproponowanymi przez Senat poprawkami poparło 61 senatorów, przeciw było 28 a jeden wstrzymał się o głosu. Ustawą zajmie się teraz Sejm.

Senat zaproponował, aby umowa o odwróconym kredycie hipotecznym była zawierana w formie aktu notarialnego, zaś odstąpienie od tej umowy następowało w formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem. Zgłoszono także poprawkę, by kwoty wskazane w formularzu informacyjnym dot. oferty odwróconego kredytu hipotecznego nie musiały mieć charakteru szacunkowego. Senat zaproponował również, by używany w ustawie termin "inne koszty" oznaczał wyłącznie koszty prowizji wykonywanych przez bank upoważnień, wyceny nieruchomości lub lokalu oraz monitorowania wartości nieruchomości lub lokalu. W ustawie było zapisane, że "inne koszty" to koszty inne niż odsetki, które kredytobiorca jest zobowiązany ponieść w związku z umową odwróconego kredytu hipotecznego, w szczególności prowizje i inne opłaty.

Zgodnie z propozycją Senatu bank powinien dostarczyć kredytobiorcy formularz informacyjny dotyczący odwróconego kredytu hipotecznego w terminie nie krótszym niż 14 dni przed zawarciem umów. W ustawie przyjętej przez Sejm zapisano, że bank będzie musiał przekazywać klientom formularze informacyjne o ofercie odwróconego kredytu hipotecznego co najmniej siedem dni przed zawarciem umowy.

Senat zaproponował także kilka poprawek o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym określa zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron oraz zasady rozliczenia zobowiązań z niej wynikających. Zgodnie z nią taki kredyt oferować będą mogły tylko banki, oddziały banków zagranicznych czy instytucji kredytowych, a także instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, które podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Informacje przekazywane przed podpisaniem umowy przez bank nie będą stanowiły wiążącej oferty i będą miały jedynie charakter symulacji, w szczególności w zakresie kwoty odwróconego kredytu hipotecznego. Dokładna kwota kredytu może zostać ustalona dopiero po oszacowaniu wartości lokalu przez rzeczoznawcę majątkowego. Dodatkowym zabezpieczeniem dla kredytobiorców ma być prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia.

Ustawa zakłada także, że spadkobiercy kredytobiorcy, jeśli będą chcieli zachować nieruchomość, dostaną 12 miesięcy na spłatę należności bankowi. W wypadku, gdy tego nie zrobią, nieruchomość ma przejść na własność banku, z tym, że jeżeli jej wartość przekroczy sumę należności wobec banku, ten wypłaci nadwyżkę spadkobiercom. Natomiast gdyby wartość nieruchomości nie pokryła całej należności wobec banku, ten nie będzie mógł wobec nich zgłaszać roszczeń z tego tytułu. (PAP)


 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy