28.03.2024

Sejmowa Komisja Łączności proponuje zmiany w ustawie o Karcie Polaka

opublikowano: 2015-12-21 przez:

Komisja Łączności z Polakami za Granicą złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie o Karcie Polaka, która ma wprowadzić ułatwienia w osiedlaniu się w Polsce posiadaczom karty oraz umożliwienie wydawanie jej wojewodom.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk (PiS), dzięki proponowanym zmianom posiadacze Karty Polaka w trudnych sytuacjach „będą mogli liczyć na skuteczną i szybką pomoc państwa polskiego”. „Projekt ma także stworzyć możliwość osiedlania się w Polsce posiadaczom Karty Polaka oraz ułatwić dostęp do Karty Polakom na Białorusi” – podkreślił Dworczyk.
Proponowane zmiany – tłumaczył szef komisji łączności – mają w pierwszej kolejności w sytuacjach wyjątkowych umożliwić traktowanie Polaków zamieszkałych za granicą na zasadach podobnych do obywateli polskich, z poszanowaniem prawa międzynarodowego. „Jest to szczególnie ważne w takich momentach jak w styczniu tego roku, kiedy trzeba było ewakuować Polaków z Donbasu” – dodał Dworczyk. Jak mówił, dotychczas w polskim prawie nie było podstawy prawnej, aby uruchomić procedury związane ze skuteczną pomocą takim osobom.
„Zgodnie z polskim prawem, pomimo, że posiadają Kartę Polaka, są oni traktowani wyłącznie jako cudzoziemcy. Tworzymy więc możliwość traktowania ich przez polskie władze w nadzwyczajnych sytuacjach na zasadach podobnych do obywateli polskich” – powiedział poseł PiS.
Osoby legitymujące się Kartą Polaka miałyby także prawo do pomocy konsula „w ramach jego kompetencji i z zastosowaniem i poszanowaniem zwyczajów i prawa międzynarodowego, w sytuacjach zagrożenia życia lub bezpieczeństwa”.
Dworczyk tłumaczył, że posiadacz Karty Polaka, który chce się osiedlić w Polsce będzie mógł nieodpłatnie otrzymać kartę stałego popytu. Po roku, jeśli wyrazi taką wolę, automatycznie otrzyma polskie obywatelstwo. Będzie mógł również ubiegać się o dofinansowanie do wynajęcia mieszkania, dofinansowanie intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.
Posiadacze Karty Polaka ma być także zwolniony z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie polskiej wizy oraz z opłat konsularnych za przyjęcie wniosku o nadanie polskiego obywatelstwa.
„Dzięki tym ułatwieniom w najbliższych latach do Polski może przyjechać nawet 100 tys. osób legitymujących się polskim pochodzeniem” – szacuje Dworczyk.
Projekt ma także umożliwić składanie wniosków i odbieranie Kart Polaka w urzędach wojewódzkich. „Organem uprawnionym do wydania Karty poza konsulem będzie także wojewoda. Jest to szczególnie istotne dla Polaków w krajach, gdzie nie ma pełnej demokracji, jak Białoruś. Niektórzy nasi rodacy bali się występować o Kartę Polaka. Po nowelizacji np. w czasie wizyty w Białymstoku będą mogli zgłosić się do urzędu wojewódzkiego i załatwić wszystkie formalności” – powiedział Dworczyk.
Inną z propozycji jest przeniesienie Rady ds. Polaków na Wschodzie z Kancelarii Premiera do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Sprawy związane z Karta Polaka prowadzą konsulowie, czyli pracownicy MSZ. Ministerstwo zbiera informacje na temat Polaków poza granicami kraju. To będzie bardziej spójne i naturalne, gdy Rada będzie działała przy resorcie spraw zagranicznych, a nie KPRM” – ocenił Dworczyk.
Tak więc to ministra spraw zagranicznych a nie do premiera będą należały kompetencje związane z Radą ds. Polaków na Wschodzie. Szef MSZ będzie właściwy do powoływania i odwoływania członków rady, a także do określenia w drodze rozporządzenia zasad funkcjonowania rady.
Zgodnie z projektem, środki na realizację zadań związanych z przyznawaniem Karty Polaka pochodzić mają z budżetu państwa, z rezerwy celowej „Pomoc dla osób posiadających Kartę Polaka”. Rezerwa ta ma być w dyspozycji MSZ i to szef dyplomacji ma decydować o jej podziale, udzielać powiatom dotacji celowych na realizację aktywizacji zawodowej osób posiadających Kartę Polaka i przekazywać starostom środki na pokrycie wydatków związanych z udzieleniem pomocy posiadaczom Karty Polaka.
Według szefa komisji łączności w styczniu projekt będzie skierowany do pierwszego czytania.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy