29.03.2024

Sejm: Obrońca także dla podejrzanego o wykroczenie

opublikowano: 2015-02-18 przez:

Prawo do obrońcy nie tylko w czasie procesu o wykroczenie, ale też na etapie go poprzedzającym przewiduje projekt nowelizacji procedury wykroczeniowej skierowany do Sejmu przez Senat. Posłowie rozpoczęli prace nad tą zmianą, kierując ją do komisji kodeksowej.

Senat zajął się kodeksami postępowania w sprawach o wykroczenia i postępowania karnego, chcąc wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu 2014 r. TK potwierdził, że konstytucyjne prawo do obrony dotyczy nie tylko sądowego postępowania wykroczeniowego, ale też wcześniejszego etapu, czyli czynności wyjaśniających.

Z tych powodów Senat postanowił zaproponować Sejmowi doprecyzowanie w kodeksie wykroczeniowym, że także obwinionemu (to osoba, której przedstawiono zarzut popełnienia wykroczenia - PAP) przysługuje prawo do obrony, w tym do korzystania z pomocy obrońcy - o czym należy go pouczyć. Prawo to - głosi projekt - dotyczy też osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia, w stosunku do której czynności wyjaśniające podejmuje policja, straż miejska lub inny uprawniony organ.

Projekt stanowi, że podejrzany lub obwiniony mógłby w tym postępowaniu mieć jednego obrońcę - w sprawie karnej lub cywilnej wolno mieć nawet trzech prawników. Obrońcą w sprawie o wykroczenie może być adwokat lub radca prawny. Dodatkowo, obrońca podejrzanego uzyskałby prawo wglądu w akta postępowania przygotowawczego na podobnych zasadach jak w sprawach z Kodeksu karnego - czyli decydujący głos w kwestii ich udostępnienia lub nie miałby prowadzący postępowanie. Na odmowę dostępu można byłoby złożyć zażalenie.

Posłowie z wszystkich ugrupowań parlamentarnych byli za skierowaniem projektu do sejmowej Komisji ds. zmian w kodyfikacjach. Wnosili o to Zenon Durka (PO), Marek Ast (PiS), Józef Zych (PSL), Stanisława Prządka (SLD) i Jacek Żalek (KPSP).

Wiceminister sprawiedliwości Monika Zbrojewska podkreśliła, że resort jest za uchwaleniem tej nowelizacji, poszerzającej prawo do obrony osoby podejrzanej o wykroczenie.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy