20.04.2024

Sejm/ Komisja chce zmian w ustawie o pomocy społecznej

opublikowano: 2015-04-22 przez: Mika Ewelina

Dzieci, których rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, nie będą musiały w przyszłości ponosić kosztów pobytu tych rodziców w domu pomocy społecznej - zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przygotowany przez sejmową podkomisję.

W środę sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zdecydowała o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Projekt został przygotowany przez podkomisję stałą do spraw pomocy społecznej.

Jak wyjaśnił przewodniczący podkomisji Krzysztof Michałkiewicz, projekt powstał w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez przedstawicieli środowiskowych domów samopomocy. Zawiera również inne zmiany porządkujące.

Środowiskowe domy samopomocy przeznaczone są głównie dla osób psychicznie chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Są to ośrodki wsparcia świadczące pomoc półstacjonarną, służącą utrzymaniu podopiecznego w jego naturalnym środowisku, zapobiegające pobytowi w instytucjonalnej placówce.

W projekcie zaproponowano m.in. zmiany dotyczące odpłatności za usługi środowiskowych domów samopomocy. Ich podopieczni to najczęściej osoby niepełnosprawne, posiadające zasiłek stały lub rentę socjalną. Jak przekonują autorzy projektu, nawet odpłatność w wysokości 5 proc. dochodów stanowi duże obciążenie dla budżetu takich osób; dlatego ustalono, że koszty takie ponosić będą ci podopieczni, których dochód przekracza 300 proc. odpowiedniego kryterium dochodowego.

Projekt ma także umożliwić gminom prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Mają one uzupełniać ofertę środowiskowych domów samopomocy i stanowić rozwiązanie np. dla osób aktywnych zawodowo. Obecnie takie kluby mogą prowadzić jedynie powiaty, przez co wiele osób nie może korzystać z ich usług ze względu na odległość.

Do projektu wprowadzono również - na wniosek Magdaleny Kochan (PO) - przepis, który wyeliminować ma możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami pobytu za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich. Jak tłumaczyła posłanka, ma to przeciwdziałać poczuciu niesprawiedliwości w sytuacji, gdy dzieci muszą ponosić koszty utrzymania rodziców, którzy w przeszłości lekceważyli swoje obowiązki, przez co dzieci wychowały się w rodzinach zastępczych lub domach dziecka.

Projekt zlikwidować ma ponadto pojęcie domu dla osób bezdomnych, określając trzy inne formy pomocy dla tej grupy osób: noclegownie, ogrzewalnie i schroniska. Wprowadza również nowe narzędzie do prowadzenia pracy socjalnej - projekt socjalny (obok istniejącego kontraktu socjalnego). Ma to m.in. ułatwić staranie sie o środki zewnętrzne, np. unijne.

Wiele miejsca w projekcie poświecono superwizji. Michałkiewicz podkreślił, że pracownicy socjalni, jako osoby wykonujące pracę bardzo obciążającą psychicznie, powinny mieć zapewnioną taką formę wsparcia. Projektowana ustawa określić ma m.in. programy szkoleń dla superwizorów, kształcenia i doskonalenia zawodowego, zasady otrzymywania certyfikatów.

Wzmocniona ma zostać również ochrona bezpieczeństwa pracowników socjalnych. Michałkiewicz przypomniał, że zdarzają się napaści na pracowników, agresywne zachowania klientów, niekiedy dochodzi do tragicznych wypadków podczas prowadzenia pracy socjalnej. Dlatego projekt wprowadza możliwość prowadzenia wywiadów środowiskowych przez dwóch pracowników i wystąpienia o asystę policji podczas wywiadu.

Projekt zawiera również inne propozycje zmian, które mają usprawnić stosowanie przepisów.

Komisja jednogłośnie opowiedziała się za skierowaniem projektu na dalszą ścieżkę legislacyjną.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy