29.03.2024

Rząd zajmie się projektem noweli prawa o wzajemnym uznawaniu orzeczeń w UE

opublikowano: 2014-10-13 przez:

Rząd zajmie się we wtorek przedłożonym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji procedury cywilnej i ustawy o opłatach sądowych w sprawach cywilnych, który wprowadzi automatyczną wykonalność tytułów egzekucyjnych zasądzonych w innych państwach UE.


Projekt wzorowano na wcześniejszych regulacjach z unijnych rozporządzeń z 2004 r. i 2006 r. ws. utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych. Obecne przedłożenie dostosowuje polską procedurę cywilną do regulacji z rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczących jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych oraz dotyczących wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych.

W rozporządzeniach tych mowa jest o wprowadzeniu systemu tzw. automatycznej wykonalności. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu tzw. exequatur nowy mechanizm zakłada, że orzeczenia i tytuły pochodzące z jednego państwa członkowskiego podlegają wykonaniu w każdym innym państwie UE, w którym ma zostać wszczęta egzekucja, bez potrzeby stwierdzenia ich wykonalności w tym państwie.

Dotyczy to sytuacji, w której polskie orzeczenie sądowe lub inny tytuł (ugoda sądowa, dokument urzędowy), będzie miało podlegać uznaniu lub wykonaniu w pozostałych państwach UE, albo gdy chodzić będzie o uznanie lub wykonanie w Polsce objętego tym zakresem orzeczenia albo innego tytułu pochodzącego z innego państwa członkowskiego.

Ministerialna propozycja zakłada rezygnację z przyjętego dotychczas w Kodeksie postępowania cywilnego wymogu uzyskania w sądzie państwa członkowskiego klauzuli wykonalności w postaci orzeczenia lub ugody sądowej, na rzecz traktowania tych orzeczeń, ugód i dokumentów urzędowych jako tytułów wykonawczych w Polsce.

Z tego powodu, w K.p.c. pojawić się ma wyodrębniony dział - księga czwarta części czwartej tego obszernego aktu prawnego. Księga ta w całości ma być poświęconą uznawaniu i wykonaniu w Polsce orzeczeń sądowych, ugód i dokumentów urzędowych z innych państw członkowskich, objętych systemem automatycznej wykonalności, uwzględniająca jednak w odniesieniu do niektórych z nich odrębności wynikające z przepisów poszczególnych rozporządzeń unijnych. (PAP)
 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy