29.03.2024

Rząd we wtorek m.in. o projekcie ws. darmowej pomocy prawnej

opublikowano: 2015-04-14 przez: Mika Ewelina

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy o darmowej pomocy, informacji i edukacji prawnej, zwanej "Prawem dla każdego". To jeden z projektów, które premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swym expose.

Projekt przewiduje, że w całym kraju ma powstać ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej; jeden punkt ma służyć 25 tys. mieszkańców, ze szczególnym naciskiem na mniejsze miejscowości.

Punkt świadczenia pomocy prawnej będzie organizowany na poziomie powiatowym. Jeżeli powiat liczy mniej niż 50 tys. mieszkańców, to w takim powiecie będą przynajmniej dwa punkty; jeśli zaś jest więcej mieszkańców, tych punktów będzie odpowiednio więcej na każde kolejne rozpoczynające się 25 tys. mieszkańców.

W projekcie przyjęto, że pomoc ma przysługiwać osobom spełniającym w ostatnim roku kryterium dostępu do świadczeń z pomocy społecznej, a także osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń nagłych, takich jak katastrofa naturalna, klęska żywiołowa czy awaria techniczna oraz osobom, które ukończyły 75 lat, kombatantom i weteranom.

W myśl projektu pomoc prawna ma polegać na: poinformowaniu uprawnionego o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym); sporządzeniu projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Pomocy prawnej udzielać mają adwokaci i radcowie prawni w ramach umów zawieranych przez władze powiatowe z korporacjami adwokacką i radcowską, a ponadto jedną piątą punktów prowadzić mają organizacje pozarządowe współpracujące z adwokatami lub radcami prawnymi. Według planów, ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wejść w życie od początku 2016 r.

Projekt trafił w zeszły wtorek na posiedzenie rządu, ale - jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości - drobne uwagi do projektu zgłosił resort finansów. MS zapewniło jednocześnie, że uwagi nie dotyczyły kwestii finansowania systemu pomocy.

Kolejny punkt posiedzenia rządu to projekt ustawy dot. finansowania Wspólnej Polityki Rolnej, który umożliwia wypłacania zaliczek na poczet realizacji projektów inwestycyjnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Projekt przygotowany przez resort rolnictwa ma przede wszystkim dostosować krajowe przepisy do unijnego prawa.

O zaliczki będą mogli się ubiegać rolnicy, którym zostanie przyznana pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych, w przetwórstwie rolnym czy w odbudowie gospodarstw zniszczonych w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej. Zaliczka ma też przysługiwać grupom producenckim, samorządom lokalnym i beneficjentom inicjatyw w ramach programu LEADER.

Rząd zajmie się też projektem ustawy o połączeniu Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej; nowa instytucja ma działać pod nazwą Agencja Zasobów Majątkowych Wojska. Zamiar połączenia obu instytucji rząd uzasadnia względami finansowymi - roczne oszczędności mają wynieść 20 mln zł - i organizacyjnymi - chodzi o uproszczenie nadzoru.

Nowa instytucja ma wypełniać dotychczasowe zadania obu agencji. Obydwie agencje mają dwuszczeblowe struktury organizacyjne (centralną i terenowe), zakres ich działania jest zbliżony - zajmują się m.in. gospodarowaniem nieruchomościami, przejętymi od ministra obrony, co sprawia, że często konkurują ze sobą w ich pozyskiwaniu i zbywaniu. Według rządu komplikuje to system gospodarowania nieruchomościami i utrudnia proces nadzorowania tych agencji przez ministra obrony.

Nowa agencja będzie prowadzić samodzielną gospodarkę finansową; ma być finansowana m.in. z wpływów uzyskanych ze sprzedaży zbędnego mienia, przychodów z działalności gospodarczej, opłat za używanie mieszkań i internatów, dotacji budżetowej.

Rada Ministrów zajmie się też projektem zmian w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej, dzięki którym strażacy będą dostawać wyższe dodatki za długoletnią służbę. Zmiany mają obowiązywać wstecz - od 1 stycznia 2015; podobne rozwiązania wprowadzono dla pozostałych funkcjonariuszy podległych MSW.

Jak powiedziała PAP rzecznik MSW Małgorzata Woźniak, projekt zakłada, że strażacy po 20 latach służby będą - za kolejne dwa lata pracy - otrzymywać dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego; w sumie do wysokości 32 proc. (taka wysokość dodatku będzie przeznaczona dla funkcjonariuszy po 32 latach służby). Ci, którzy zdecydują się pozostać w służbie jeszcze dłużej, po 35. roku służby dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego (do tej pory po ukończeniu 30. roku służby mieli maksymalnie 25-proc. dodatek).

Podobnymi rozwiązaniami objęci zostali też pozostali funkcjonariusze służb podległych MSW - policjanci, strażnicy graniczni i funkcjonariusze BOR. Zmiany te jednak wprowadzono rozporządzeniami, w przypadku strażaków konieczne są zmiany w ustawie.

Rząd przyjmie ponadto stanowisko wobec projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, który we wrześniu ub.r. zgłosili posłowie PSL. Projekt zakłada, że osobę, która spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, będzie można obciążyć kosztami świadczeń medycznych udzielonych jej samej oraz ofiarom wypadku.

Według proponowanych przepisów wojewódzki oddział NFZ będzie mógł wystąpić z roszczeniem regresowym wobec kierowcy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, który zostanie uznany za wyłącznego sprawcę wypadku drogowego. Roszczenie to ma dotyczyć pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych sprawcy oraz ofiarom wypadku drogowego. W uzasadnieniu projektu autorzy podkreślili, że według danych Komendy Głównej Policji w 2012 r. nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami ok. 2,3 tys. wypadków, w których rannych zostało ponad 3,1 tys. osób.

Ministrowie zajmą się również projektem nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz ustawy o emeryturach pomostowych. Projekt zakłada, że PIP będzie miała szersze uprawnienia dotyczące emerytur pomostowych - Inspekcja miałaby m.in. prawo do oceny, które prace u konkretnego pracodawcy są wykonywane w szczególnych warunkach lub mają szczególny charakter. Taka kwalifikacja daje pracownikowi prawo do ubiegania się o emeryturę pomostową.

W Polsce obecnie jest 323,1 tys. pracowników na stanowiskach, które pozwalają na ubieganie się o emerytury pomostowe. Firm, w których są takie stanowiska, jest 8,3 tys. - wynika z danych zawartych w ocenie skutków regulacji projektowanej ustawy.

Rada Ministrów rozpatrzy także projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim, który zakłada przekazywanie co roku zanonimizowanych danych o marynarzach i ich uprawnieniach do Komisji Europejskiej. Nowelizacja ustawy wynika z konieczności wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnych.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy