28.03.2024

Polskie instytucje finansowe będą współpracować z amerykańskim fiskusem

opublikowano: 2015-11-30 przez:

Polskie instytucje finansowe będą współpracować z amerykańskim fiskusem, mają mu przekazywać dane o amerykańskich podatnikach korzystających z ich usług – przewidują wchodzące w życie 1 grudnia br. przepisy o wdrożeniu ustawodawstwa FATCA.

Wchodzące we wtorek w życie regulacje są podstawą prawną umożliwiającą realizację zapisów wynikających z międzynarodowej umowy ws. poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia amerykańskiego ustawodawstwa FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych. Umowa ta weszła w życie 1 lipca 2015 r.
FATCA ma ułatwić amerykańskiej administracji skarbowej (IRS) walkę z unikaniem opodatkowania przez amerykańskich podatników. Władze podatkowe ze Stanów Zjednoczonych chcą wiedzieć, czy obywatele tego kraju nie ukrywają dochodów w zagranicznych instytucjach podatkowych bądź nie wykorzystują ich do obniżenia podatków. Celem FATCA jest zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją skarbową.
Nowe przepisy zobowiązują polskie instytucje finansowe do przekazywania do USA, za pośrednictwem polskiej administracji skarbowej, danych o rachunkach, których właścicielami są amerykańscy podatnicy (osoby mające miejsce zamieszkania, obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w USA).
Wchodząca w życie ustawa zawiera regulacje niezbędne do identyfikowania, zbierania, przetwarzania i przekazywania przez polskie instytucje finansowe informacji o rachunkach finansowych posiadanych przez obywateli i rezydentów Stanów Zjednoczonych do krajowej administracji podatkowej.
Instytucje finansowe będą odbierać od osób otwierających rachunki oświadczenia, w których – pod rygorem odpowiedzialności karnej – będą informować, czy nie są rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych.
Informacje te będą przekazywane polskiemu fiskusowi bez uprzedniego wniosku, w ustalonych z góry, regularnych odstępach czasu. Uzyskane w ten sposób informacje będą następnie podlegały wymianie między Polską a Stanami Zjednoczonymi w oparciu o standard automatycznej wymiany informacji.
W przypadku odmowy zawarcia porozumienia z amerykańską administracją skarbową przewidziano – dla instytucji finansowych i osób uzyskujących dochody z USA za pośrednictwem tych instytucji – sankcję w postaci opodatkowania dochodów (przychodów) uzyskiwanych ze źródeł w USA, podatkiem w wysokości 30 proc.
Umowa pomiędzy Polską a USA przewiduje zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji, co oznacza, że Polska uzyska dostęp na zasadzie automatycznej wymiany informacji do danych o właścicielach, obrotach i saldach rachunków prowadzonych w USA na rzecz polskich rezydentów podatkowych.
Ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych do celów podatkowych została przyjęta w USA w 2010 r. Umowę w sprawie FATCA rządy Polski i Stanów Zjednoczonych podpisały 7 października 2014 r. natomiast ustawę o ratyfikacji tej umowy Sejm uchwalił pod koniec marca br., a ówczesny prezydent Bronisław Komorowski podpisał na początku maja tego roku.
Porozumienie międzyrządowe z USA ws. FATCA podpisało dotąd kilkadziesiąt krajów. Wśród państw Unii Europejskiej są to m.in. Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Wielka Brytania.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy