20.04.2024

HFPC apeluje o zaskarżenie do TK nowych przepisów dot. środków zabezpieczających

opublikowano: 2015-05-20 przez:

O zaskarżenie w Trybunale Konstytucyjnym nowych przepisów o środkach zabezpieczających zaapelowała do Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wskazała, że zmiana jest "krokiem wstecz" wobec obecnych regulacji.

„Przyjęte przepisy zakładają stosowanie środków zabezpieczających wobec bardzo szerokich kategorii sprawców, nie ustalając przy tym żadnego maksymalnego czasu ich stosowania” – wskazała HFPC w swych pismach do RPO i PG. Dodała, że „ograniczenie liczby popełnianych przestępstw, choć bardzo pożądane, nie może uzasadniać dowolnej skali ingerencji w prawa i wolności obywateli”.
Nowa koncepcja stosowania środków zabezpieczających ma wejść w życie od 1 lipca w ramach obszernej reformy Kodeksu karnego. Sejm uchwalił ją 20 lutego. Zmiana ma przede wszystkim doprowadzić do częstszego stosowania kar ograniczenia wolności oraz grzywien, przy zmniejszeniu orzekania kar więzienia w zawieszeniu.
Generalnie, zgodnie z obecnymi przepisami, środki zabezpieczające – czyli np. nakaz umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym – są stosowane przez sąd zamiast kary, w przypadkach gdy „jest to niezbędne, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego, związanego z jego chorobą psychiczną, zaburzeniami preferencji seksualnych, upośledzeniem umysłowym lub uzależnieniem od alkoholu”.
Nowelizacja określiła jednak nowe zasady wymierzania środków zabezpieczających. Wylicza, że tymi środkami mają być: elektroniczna kontrola miejsca pobytu, terapia, terapia uzależnień i pobyt w zakładzie psychiatrycznym. Środki te będą mogły być stosowane po odbyciu kary, a nie alternatywnie do jej wykonywania.
„Nowe uregulowania w zakresie stosowania środków zabezpieczających jako ogólną zasadę przyjmują ideę: najpierw karać, a następnie przymusowo leczyć” – zaznaczyła HFPC. Tymczasem - jak dodała – „najmniej dolegliwym sposobem wyeliminowania zdrowotnych przyczyn popełniania przestępstw jest bowiem niewątpliwie niezwłoczne podjęcie leczenia, nie zaś prowadzenie go dopiero po odbyciu nierzadko wieloletniej kary pozbawienia wolności”.
W ocenie HFPC pożądane rezultaty przynieść może jedynie „stworzenie pozytywnych zachęt do podejmowania leczenia”. Wskazała, że na takiej zasadzie oparta jest na przykład ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która w określonych wypadkach pozwala na zawieszenie postępowania karnego wobec leczącej się osoby, zaś biorąc pod uwagę wyniki leczenia prokurator może wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania.
Dlatego krytykę fundacji wzbudza także nowy przepis, zgodnie z którym za niestosowanie się do obowiązków związanych z orzeczonym środkiem zabezpieczającym grozić ma do dwóch lat więzienia. Zmianę tej regulacji proponował Senat, ale Sejm nie przyjął senackiej poprawki w tej sprawie.
„Niedopuszczalne jest karanie kogokolwiek za niepoddawanie się leczeniu” – podkreśla fundacja.
Z tych wszystkich względów, w ocenie HFPC, krytykowane przepisy nie są konieczne, nie spełniają kryterium przydatności, a ponadto nakładają na obywateli nieproporcjonalne ograniczenia ich wolności. Dodała, że przepisy te z powodu niejasności interpretacyjnych nie wypełniają także reguł prawidłowej legislacji.
„Obecnie trwają analizy przepisów i prace nad stanowiskiem RPO w tej sprawie” – poinformowała PAP Anna Kabulska z Biura RPO. Także rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk powiedział PAP, że pismo fundacji wpłynęło w końcu kwietnia do PG.
O skierowanie tych regulacji do TK – w trybie kontroli prewencyjnej – Fundacja Helsińska apelowała już do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent zdecydował się jednak w połowie marca podpisać nowelizację.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy