24.04.2024

Drugie czytanie projektu noweli ustawy o Prokuratorii Generalnej

opublikowano: 2015-08-03 przez:

Prokuratoria Generalna będzie mogła przekazać prowadzenie rutynowych spraw innym podmiotom, by skupić się na tych najważniejszych – zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o prokuratorii, którego drugie czytanie zaplanowano na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Komisja Skarbu Państwa pozytywnie oceniła projekt i będzie rekomendować Sejmowi jego przyjęcie. Sprawozdawcą komisji ma być poseł Renata Zaremba (PO). Posłowie komisji zaproponowali do projektu noweli kilkanaście poprawek o charakterze redakcyjnym i legislacyjnym. Komisja uznała też, że ustawa powinna wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia, a nie po 14 dniach, jak zakładało przedłożenie rządowe.
Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa zastępuje Skarb Państwa w procesach przed sądami i Trybunałami; jest także organem opiniodawczym w sprawach dotyczących istotnych praw i interesów Skarbu Państwa; opiniuje projekty aktów normatywnych odnoszących się do praw lub interesów SP.
Jak tłumaczył podczas obrad komisji wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, po 9 latach istnienia Prokuratorii potrzebne są zmiany, które usprawnią jej funkcjonowanie. Nowela ma umożliwić m.in., aby Prokuratoria mogła przekazać prowadzenie rutynowych spraw innym podmiotom, by skupić się na najważniejszych. „Chodzi o to, aby ograniczyć zaangażowanie prokuratorii w tzw. sprawy rutynowe. Jedna czwarta spraw, które wpływają do Prokuratorii, czyli prawie 25 proc., są to sprawy kierowane przez osadzonych. Czyli można mówić o pewnej ich powtarzalności, o pewnym trendzie. W naszym przekonaniu, aktywność naszych najlepszych prawników nie powinna być marnowana na te sprawy” – mówił Gawlik.
Zgodnie z projektowanymi przepisami rutynowymi sprawami o wartości do 300 tys. zł zgodnie z decyzją samej Prokuratorii będą się zajmowały wskazane przez nią podmioty. Wniosek o przekazanie sprawy będzie mógł złożyć zainteresowany podmiot. Natomiast, jeśli złoży go szef rządu lub minister skarbu – taki wniosek będzie dla Prokuratorii wiążący, niezależnie od istotności sprawy.
Prokuratoria nie będzie mogła jednak przekazać - będzie musiała prowadzić sama poza kilkoma ustawowymi wyjątkami – sprawy, w których wartość sporu przekracza 10 mln zł.
Inne projektowane przepisy nowelizacji mają doprecyzować mechanizmy rozliczenia kosztów, wynikających z zastępstwa procesowego wykonywanego przez Prokuratorię oraz zasady jej polityki kadrowej.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy